#NieDajSięWymazać – kampania społeczna przeciw uzależnieniom

#NieDajSięWymazać – kampania społeczna przeciw uzależnieniom

Aż 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat przyznaje się, że piło już alkohol. Rocznie w Polsce ok. 180 tys. młodych osób do 18. roku życia zaczyna palić papierosy. Kampania społeczna Wojewody Mazowieckiego #NieDajSięWymazać ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, a jednocześnie wspierać młodych ludzi w dokonywaniu dobrych wyborów. Kampania jest realizowana we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Wiolettą Krzyżanowską oraz Martyną Wojciechowską, Prezeską Fundacji UNAWEZA i Inicjatorką projektu MŁODE GŁOWY.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zainicjował kampanię społeczną skierowaną do młodych osób, ale też ich rodziców i nauczycieli. Dane z ostatnich lat dotyczące złej kondycji psychicznej i napięć emocjonalnych wśród młodzieży są alarmujące. Równolegle towarzyszą  im niepokojące dane dotyczące uzależnienia wśród młodych osób. W alkoholu, w narkotykach czy innych środkach psychoaktywnych młodzież bardzo często szuka rozwiązania swoich problemów. W obliczu tak niepokojących informacji konieczne jest nagłaśnianie skali problemu i podjęcie konkretnych działań na wielu polach. Jednym z nich jest edukacja, ale nie tylko młodzieży.

Sięganie po używki to pierwszy krok do rezygnacji z marzeń, to początek wymazywania siebie i swojej przyszłości. Naszym celem jest dotarcie do młodzieży, ale także zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Należy mówić głośno i wyraźnie o tym, co się dzieje – o rosnącej presji, która spoczywa na młodych ludziach, o kryzysie zdrowia psychicznego, który jak cień towarzyszy coraz większej liczbie z nich, o łatwym dostępie do substancji psychoaktywnych i świecie, który wymaga od nich coraz więcej. Kampania „Nie daj się wymazać”, to apel do każdego z nas – rodzica, nauczyciela, mentora, przyjaciela. Zróbmy wszystko, by pomóc młodym ludziom, aby nie zagubili się w tej rzeczywistości  – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Wojewoda Mazowiecki do współpracy przy kampanii zaprosił zaangażowane społecznie osoby, które mogą stać się dla młodzieży wzorami do naśladowania i których postawa i droga życiowa pokazują, że warto dokonywać dobrych wyborów. Jedną z głównych twarzy kampanii jest Martyna Wojciechowska, Prezeska Fundacji UNAWEZA, Inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY. W spocie promującym kampanię wystąpiły także osoby znane młodzieży – Karolina Witaszek, tiktokerka, którą na co dzień obserwuje 2 mln osób oraz Angelika Szymańska, lekarka i popularyzatorka zdrowia w mediach społecznościowych. Wśród zaangażowanych osób znalazł się jeden z najbardziej rozpoznawalnych terapeutów uzależnień Robert Rutkowski, który jest znany ze swojego bezpośredniego podejścia do kwestii uzależnień. A także popularna dziennikarka Agata Młynarska, dziennikarz Robert Feluś, wokalista Nick Sinckler oraz piłkarz Łukasz Gikiewicz.

 

W ramach kampanii #NieDajSięWymazać Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie organizuje 29 października 2024 r. spotkanie online dla rodziców i nauczycieli na temat profilaktyki uzależnień, które będzie okazją do rozmowy ze specjalistami. Dr n. med. Lidia Popek, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży poruszy temat zachowań samobójczych u młodych, a lek. Mateusz Dankowski opowie o uzależnieniach u dzieci i młodzieży. Spotkanie ze specjalistami będzie okazją do omówienia skali problemu, ponieważ jednym z największych zagrożeń współczesnego świata jest problem uzależnienie wśród młodych osób. Żeby móc walczyć z tym niebezpieczeństwem przede wszystkim należy edukować rodziców i nauczycieli, którzy są najbliżej młodzieży i mogą najszybciej zareagować, jeśli młodzi ludzie będą mieli problemy.

Duże znaczenie w życiu młodego człowieka ma szkoła i edukacja, dlatego do udziału w  kampanii zaprosiliśmy Mazowiecką Kurator Oświaty Wiolettę Krzyżanowską. Dzięki jej staraniom w szkołach w województwie mazowieckim zaplanowane zostały rozmowy na lekcjach wychowawczych z młodzieżą o uzależnieniach.

Profilaktyki nigdy dość. Mówienia o zagrożeniach, uświadamianiu młodzieży, jak ważne jest dokonywanie dobrych wyborów i, z kolei, jak te złe wybory mogą wpłynąć na ich zdrowie, a nawet życie. I nie ma w tym żadnej przesady. Z drugiej strony ważne jest, żeby zwiększać świadomość nauczycieli, podpowiadać kiedy i jak reagować, bo to oni, nauczyciele, gros czasu spędzają z młodzieżą. Ważne jest, by uwrażliwiać dorosłych na problemy przed jakimi młodzież dziś staje, aby w porę wspierać ich, gdy są pod presją, gdy stają przed trudnymi wyborami – powiedziała Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska.

Mimo tego, że problem nadużywania substancji psychoaktywnych jest znany od wielu lat, to w ostatnim czasie przybrał on na sile. Jego skala jest na tyle poważa, że należy rozmawiać nie tylko z młodymi osobami, ale również z ich rodzicami i nauczycielami, którzy są w stanie szybko zareagować na zmianę zachowania młodego człowieka. Błyskawiczna reakcja, rozmowa, wyciągnięta pomocna dłoń mogą uratować komuś życie, dlatego tak ważna jest również edukacja rodziców. Podczas zebrań z rodzicami zostanie wyświetlony video-wywiad z terapeutą uzależnień Robertem Rutkowskim, który opowiada o uzależnieniach wśród młodych osób, dlaczego młodzież sięga po substancje psychoaktywne oraz na co rodzice powinni zwrócić uwagę w relacjach ze swoimi dziećmi.

SPOT KAMPANII: https://www.youtube.com/watch?v=xs_UGSI6Dn4

PARTNERZY AKCJI: Strefa Edukacji, Polskie Koleje Państwowe S.A.

 Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Więcej informacji z Mazowsza

#NieDajSięWymazać – kampania społeczna przeciw uzależnieniom

#NieDajSięWymazać – kampania społeczna przeciw uzależnieniom

Aż 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat przyznaje się, że piło już alkohol. Rocznie w Polsce ok. 180 tys. młodych osób do 18. [...]
0 komentarzy
Gala Finałowa LOTTO Poland Bike Marathon 2024

Gala Finałowa LOTTO Poland Bike Marathon 2024

To było niezwykle efektowne zakończenie kolarskiego sezonu LOTTO Poland Bike Marathon 2024. Szesnasty rok cyklu organizowanego przez Grzegorza Wajsa został uroczyście podsumowany podczas [...]
0 komentarzy

Polskie regiony w obronie polityki spójności w Unii Europejskiej

Przyszłość Unii Europejskiej, polityka spójności oraz rozwój regionów – między innymi te kwestie zostały poruszone podczas 11. konferencji na temat pomocniczości. Wydarzenie odbywa [...]
0 komentarzy
Wybierz swojego Laureata/Laureatkę w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza”

Wybierz swojego Laureata/Laureatkę w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza”

Marszałek Województwa Mazowieckiego zaprasza mieszkańców województwa mazowieckiego do udziału w głosowaniu na Kandydatkę/Kandydata – Wolontariuszkę/Wolontariusza w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. KIEDY JEST GŁOSOWANIE? Głosowanie odbędzie [...]
0 komentarzy
Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

Ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu „Najlepsza inicjatywa zrealizowana w ramach programu Mazowsze dla sołectw 2024”. Samorząd Mazowsza wybierze najlepsze sołeckie projekty [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.