Nie dokarmiaj dzików

Szkody łowieckie a zniszczenia trawników

Wyrzucanie odpadów żywnościowych to zaproszenie dla zwierząt. Na stałe!

Dziki zadomowiły się w mieście, bo ludzie je do tego przyzwyczaili – mówi Arkadiusz Gruzda, łowczy z najstarszego na Pomorzu Koła Łowieckiego nr 1 w Gdyni.

– Wystarczy rzucić dzikowi jedną kromkę, by przychodził w to samo miejsce przez lata z całą rodziną – podkreśla.

Podobne stwierdzenia padają z ust przedstawiciela Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 123 „Narew” w Zegrzu, którego obszar działania sięga terenów administracyjnych Marek.

Jednym z głównych działań kół łowieckich „Narew” i „Cietrzew” jest namawianie mieszkańców, by zrezygnowali z podrzucania odpadów. Tym bardziej, że ich każda ilość ? zgodnie z ustawą ?śmieciową? ? jest odbierana w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nasze miasto nie limituje ich ilości.

Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do sytuacji, w której na terenach miejskich ma łatwy dostęp do pożywienia. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe. Dziki chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki.

Nie wyrzucajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych!

Apelujemy, aby:

– w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, które pojawiają się na terenach zabudowanych: nie głaskać młodych, nie próbować karmić z ręki;

– na widok dzików nie krzyczeć, ale rozmawiać donośnym głosem;

– spacerując z psem trzymać go zawsze na smyczy. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika;

– nie przeganiać dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zagrożone mogą próbować ataku;

– nigdy nie dokarmiać dzików, nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych;

– należy utrzymywać czystość i porządek na posesjach – zbierać opadłe owoce i warzywa, kosić trawy, zamykać śmietniki przy posesjach, nie pozostawiać worków ze śmieciami obok kubłów;

– należy naprawić ogrodzenia, aby zmniejszyć możliwość wejścia dzika na posesję.

źródło: UM Marki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.