Nie boję się podejmować trudnych decyzji

Z Lechem Urbanowskim, kandydatem na Burmistrza Wołomina liderem list KWW Komitetu Samorządowego, współtwórcą programu publicystycznego „Właściwi Ludzie” emitowanego na FB od grudnia 2018 r. urzędnikiem, przedsiębiorcą, wice przewodniczącego Komisji Klimatu Związku Miast Polskich, zarządzającym organizacjami trzeciego sektora– rozmawia Zbigniew Grabiński, redaktor naczelny „Życia Powiatu na Mazowszu”.

– Jest Pan nową twarzą na naszej scenie politycznej. Zanim oficjalnie ogłosił Pan swoją kandydaturę w wielu grupach towarzyskich jak i samorządowych mówiło się że zbiera Pan zespół żeby wystawić kandydata na Burmistrza Wołomina. Od kilku lat w różnych dyskusjach na FB ktoś zadawał pytanie czy to właśnie Pan będzie kandydatem. No i jesteśmy w dniu dzisiejszym. Wiemy, że zgromadził Pan kandydatów do Rady Miejskiej we wszystkich czterech okręgach i Panem jako kandydatem na Burmistrza Wołomina. Wasza drużyna jest najmłodsza spośród 5 komitetów w Wołominie. Średnia wieku kandydatów to nieco ponad 40,5 roku. Widzę, że zarówno Pańska osoba jak i drużyna z którą się Pan identyfikuje wzbudzacie coraz szersze zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy chcieliby poznać Pański program. Może przyszła już pora, aby go zaprezentować?
– Pewnie że tak, przypomnę tylko, że jeszcze do 18 marca trwają działania związane z rejestracją list i ta prawdziwa kampania dopiero po tej dacie wystartuje pełną parą. To dotyczy wszystkich komitetów. A co do programu to dzielimy go na cztery kluczowe obszary:
1. Infrastruktura i Drogi – w ramach tego działania ustalimy harmonogramu utwardzania wszystkich dróg gminnych. Oprócz tego zbudujemy w naszym mieście ekipę do bieżących naprawy dziur w drogach. Głupotą jest doprowadzenie do sytuacji w której nie naprawiana droga nadaje się już tylko wyłącznie do całkowitego remontu. Koszt właściwie prowadzonych remontów jest ułamkiem kosztu budowy nowej drogi. Możemy to zrobić taniej i szybciej niż dotychczas. Będzie to możliwe dzięki właściwym zarządzaniu zobowiązaniami podatkowymi w ramach grupy.
2. Rozwój budownictwa mieszkaniowego w gminie i odnowa centrum, wykorzystamy 80% dopłatę z Banku Gospodarki Krajowej do przebudowy całej Wołomińskiej „starówki”, a prowadząc właściwą gospodarkę własnością gminy jesteśmy w stanie zdobyć środki na wkład własny do prawdziwej rewitalizacji tego obszaru.
3. Ochrona Lasów i środowiska, zieleń w mieście, lasy dookoła metropolii warszawskiej mają pełnić funkcje ochronną i obronną, nie ma potrzeby ani żadnego zysku dla mieszkańców z pozyskiwaniem drewna w okolicach naszych miast i sołectw. Lasy należą do Skarbu Państwa, a My jako mieszkańcy Gminy Wołomin w większości chcemy korzystać z lasów do rekreacji.
4. Komunikacja i Transport, uruchomimy w porozumieniu z pozostałymi miastami dwie dodatkowe linie szybkiego autobusu dla naszych sołectw dowożące mieszkańców bezpośrednio do stacji metra.

– W takim razie proszę naszym Czytelnikom szerzej opowiedzieć o każdym z tych punktów. Co kryje się pod hasłem „Sprawy Społeczne i Rynek Mieszkaniowy”?
– Infrastruktura i Drogi – tego chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać – drogi, chodniki, wodociągi, kanalizacja to zagadnienia, których niedostatek odczuwany jest w całym mieście i gminie Wołomin.

– Czy ma Pan na to „Złoty środek”?
– Czy będzie to złoty środek to się okaże, ale chcemy wykorzystać nasze, wołomińskie spółki gminne, przypomnę, że jest ich cztery. I skupimy je „w tak zwaną grupę VAT”, co umożliwi nam sprawniejsze i tańsze wykonywanie niezbędnych inwestycji w naszej Gminie. Spółki zajmą się utwardzeniem wszystkich nieutwardzonych dróg w Gminie. Po zakończeniu prac „grupa VAT” zostanie zlikwidowana. Od lat mówi się o Ścieżce Rowerowej Wołomin-Warszawa. Zawarte z PKP PLK porozumienie stworzyło jasny mechanizm pozyskiwania terenów kolejowych pod budowę ścieżek przez Gminy. Proponowany przez nas, jako Komitet Samorządowy, przebieg ścieżki od Tłuszcza, Wołomin, Kobyłkę, Zielonkę, aż do dworca Wileńskiego, będzie stanowił rowerową autostradę z naszych miast aż do Warszawy. Na tej ścieżce uruchomimy wypożyczalnie rowerów. Wyobraź sobie, że masz 40 minut żeby dojechać do Warszawy. Bierzesz rower, hulajnogę, rower elektryczny i pięknie położoną ścieżką, w te kilkadziesiąt minut, docierasz na dworzec Wileński. Tam oddajesz rower i dalej kontynuujesz podróż w dowolny wybrany przez siebie spokój. Zbudowanie wypożyczalni na całej tej ścieżce nie będzie zabójcze dla budżetu, dzięki temu, że organizacja „liniowej” sieci wypożyczalni jest dużo prostsza i angażuje znacznie mniej środków niż sieć wypożyczalni rozsianych po całym mieście.

– Mieszkańców w Wołominie ubywa od kilku lat. Mówi się i pisze coraz głośniej. Pomimo, że we wszystkich okolicznych miastach mieszkańców przybywa. Nawet w Tłuszczu i Klembowie. Jako zarząd miasta będziecie musieli zatrzymać i odwrócić ten proces. Czy to w ogóle możliwe?
– Wiemy, że z jakiegoś powodu nowi mieszkańcy nie wybierają Wołomina na swoje miejsce życia. Musimy zmienić obraz miasta poprzez zmianę warunków życia w naszej Gminie. Nie wystarczą zdjęcia na Facebooku czy w gazetach wydawanych z urzędowych pieniędzy ale realna i odczuwalna zmiana warunków życia w Wołominie. My, mieszkańcy Wołomina, naprawdę zasłużyliśmy na to, żeby żyć w mieście, w którym nie śmierdzi, w którym w sołectwach każdy ma dostęp do takich samych warunków, jak ci mieszkający w mieście. Droga pod domem, brak smrodu z wysypiska, ogrzewanie mieszkań w rozsądnej cenie i czyste powietrze w okresie grzewczym, to jest to, czego potrzebujemy my, starzy mieszkańcy jak i ci, którzy chcieliby się do nas sprowadzić.

– Nie jest też tajemnicą, że warunki bytowe w mieszkaniach komunalnych w Wołominie często odbiegają od cywilizowanych standardów, a osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie jest dużo. Dlatego ważny jest rozwój Budownictwa Czynszowego i Komunalnego. Miastu od lat nie udaje się tego problemu zminimalizować. Czy jest to w ogóle możliwe?
– Aby udało się to zrealizować wykorzystamy „80% dopłaty z BGK na rozwój mieszkań komunalnych i wynajmowanych”. Młodzi mieszkańcy naszego miasta zasługują na godne i przystępne cenowo mieszkanie. W Kobyłce przetestowany został mechanizm finansowy, który pozwala zrobić to bez udziału pieniędzy z budżetu miasta. Ważne jest wsparcie Mieszkańców, rozumiane jako dostęp do opieki społecznej, wsparcia psychologicznego i pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Tego rodzaju pomoc, udzielona we właściwym czasie często ratuje życie i zdrowie.

– Analizując, przed dzisiejsza rozmową, Pana wpisy na różnych grupach, widzę, że angażuje się Pan w przedsięwzięcia środowiskowe, jest Pan też aktywną osobą w obszarze systemu ochrony zdrowia. Bierze Pan od lat udział w akcjach sprzątania lasów, sadzenia drzew, nie tylko inicjuje Pan wiele działań, ale też włącza się Pan w działalność inicjowaną przez innych. Nie dziwi więc mnie punkt nr 3 wśród tych czterech kluczowych: „Zmiana Zasad Gospodarki Leśnej”. Co się kryje pod tym punktem?
– Chciałbym, aby nasze lasy stały się nie tylko źródłem drewna, ale także miejscem rekreacji, ochrony przyrody i walki ze zmianami klimatycznymi. Utworzymy Partnerstwo dla Zrównoważonego Rozwoju. Rozumiem to jako współpracę z sektorem przedsiębiorstw i organizacjami pozarządowymi. Chcemy stworzyć sieć spółdzielni socjalnych i firm, które obsłużą potrzeby większego biznesu, zachowując przy tym korzyści lokalne.

– I wreszcie ten ostatni z czterech punkt „Komunikacja i Transport”. Czego tu można oczekiwać? Co Pan proponuje?
– Nowe Linie Autobusowe a konkretnie dwie dodatkowe linie przyśpieszonych autobusów, które połączą Wołomin, Kobyłkę, Zielonkę i Ząbki z dogodnymi hubami komunikacyjnymi. Będziemy o tym opowiadali w trakcie kampanii wyborczej, podczas zaplanowanych spotkań z mieszkańcami. Przedstawimy też opis tego punktu w atrakcyjnej wizualnie formie.

– Nie będę ukrywał, że umawiając się z Panem na tą rozmowę, liczyłem na punkt programu mówiący o tym, co w ostatnim czasie rozgrzewa dyskusję w Wołominie do czerwoności, od wielu miesięcy, czyli odpady i składowane nielegalnie w Wołominie jak i te 100 hektarów w Zagościńcu, na których mogło by powstać, jak Pan to nazwał w swojej wypowiedzi, „Eldorado” dla wszystkich firm odpadowych, które chciały by u nas przetestować technologie przetwarzania odpadów.
– Nasz Komitet, ja jako Burmistrz Wołomina, będziemy gwarancją tego, że po wygranych wyborach przez naszą ekipę, temat zmiany Studium i planów miejscowych umożliwiających, proponowaną przez obecną ekipę zamianę Wołomina i samego Zagościńca w to przysłowiowe „Eldorado” dla wszelkiego przetwórstwa odpadów na naszym terenie, nie będzie kontynuowany.
Nie dopuścimy do realizacji tego projektu. Będziemy prowadzili działania mające na celu likwidację/Zamknięcie Źródeł Smrodu w naszym mieście. Śmierdząca kompostownia, wciąż wykorzystywane składowisko czy śmierdząca segregowania odpadów przy Galerii Wołomin. Rozwiążemy te wszystkie problemy.
Jeżeli z kalkulacji wyjdzie, że te przedsięwzięcia są nie do uratowania – zamkniemy je i w tej samej cenie kupimy te usługi na rynku.

– Mieszkańcy oprócz smrodu nie mają z tego żadnych korzyści?
– Z dostępnych źródeł wynika, że chyba nie za specjalnie. Nie bałbym się podjęcia trudnej decyzji, o tym, że wychodzimy z dotychczasowego rozwiązania i kupujemy te usługi na rynku i pewnie w tej samej cenie.

– W programie, który mi Pan pokazał jest też punkt dotyczący transparentności…
– Na zakończenie naszej rozmowy chciałbym dodać, że transparentność działań jest dla mnie i mojego Zespołu niezwykle ważna. Obiecuję, że będziemy regularnie informować Mieszkańców o podejmowanych decyzjach, działaniach i wykorzystaniu środków publicznych. Będziemy otwarci na sugestie i pytania, aby razem budować lepszy zarówno Wołomin jak i powiat.

– Widzę, że jeszcze nie do końca chce Pan odsłonić wszystkie karty. A sam program w założeniach jest dość ambitny. Mówi się o dużym zadłużeniu Wołomina o czym alarmuje RIO. Jest pomysł skąd środki na realizację tych wszystkich założeń?
– O dwóch rozwiązaniach już wspomniałem. Wierzę, że razem możemy osiągnąć zarówno te wymienione tu cele jak i wiele innych i uczynić Wołomin piękniejszym i bardziej przyjaznym miejscem dla nas wszystkich.

Więcej informacji z Wołomina

ZIMOWY DEBIUT – Turniej Klasyfikacyjny na V i IV kategorię szachową - 25 stycznia 2025

ZIMOWY DEBIUT – Turniej Klasyfikacyjny na V i IV kategorię szachową – 25 stycznia 2025

Zimowy Debiut – Turniej Klasyfikacyjny na V i IV kategorię szachową odbył się 25 stycznia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w [...]
0 komentarzy
Zagościniec nie chce farmy fotowoltaicznej

Zagościniec nie chce farmy fotowoltaicznej

Mieszkańcy Zagościńca nie ustają w dążeniach do obrony swoich praw. Pod koniec poprzedniej kadencji odbyło się szereg spotkań z władzami Wołomina. Ze strony [...]
0 komentarzy
Wołomin - konferencja prasowa „Sprawiedliwy ROP” – Czas na Realne Działania w Gospodarce Odpadami

Wołomin – konferencja prasowa „Sprawiedliwy ROP” – Czas na Realne Działania w Gospodarce Odpadami

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) to temat, który w ostatnich latach wielokrotnie pojawiał się w debacie publicznej. Mechanizm ten, zgodny z unijną zasadą „kto [...]
0 komentarzy
Wołomin - spotkanie z Senatorem Stanisławem Gawłowskim – rozmowy o wdrożeniu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta

Wołomin – spotkanie z Senatorem Stanisławem Gawłowskim – rozmowy o wdrożeniu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta

Ważne kwestie związane z gospodarką odpadami w Polsce były tematem rozmów podczas spotkania Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan z Senatorem RP Stanisławem Gawłowskim. Dyskusja [...]
0 komentarzy
Galeria Wołomin gra z WOŚP

Galeria Wołomin gra z WOŚP

W sobotę, 25 stycznia w Galerii Wołomin odbędzie się cykl wydarzeń na rzecz wsparcia 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wołomin jak co [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.