Samorządowcy z powiatu wołomińskiego proponują nazwę dla obwodnicy, upamiętniającą kluczowe wydarzenia sprzed 100 lat.
W sierpniu tego roku będziemy obchodzić setną rocznicę sukcesu w jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. 100 lat temu na przedpolach Warszawy udało się zatrzymać marsz rozpędzonej Armii Czerwonej, niosącej na bagnetach bolszewicką rewolucję. Brytyjski dyplomata lord Edgar Vicent d?Abernon napisał później, że gdyby nie udało się powstrzymać sowieckiego ataku istnienie cywilizacji zachodniej stanęłoby pod znakiem zapytania.
Tegoroczne obchody setnej rocznicy nie będą takie, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Epidemia koronawirusa spowodowała konieczność rezygnacji z wielu spotkań upamiętniających bitwę na przedpolach Warszawy.
?Nasze działania nie powinny sprowadzać się jedynie do przekładania zaplanowanych wydarzeń. Funkcjonując w tym trudnym okresie powinniśmy szukać nowych dróg do godnego uczczenia stulecia Bitwy Warszawskiej, wspólnych inicjatyw, które możliwe będą do realizacji, mimo wielu ograniczeń, jakie nakłada na nas stan epidemii? ? piszą burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego.
Skierowali oni list do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego, a także do rad miast i gmin, z wnioskiem o ustanowienie trasy S8 na terenie naszego powiatu ?Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920?.
?Nowa inicjatywa nie ogranicza się jedynie do nadania nazwy drodze ekspresowej. Ściany jej wiaduktów przecinających drogi lokalne wydają się idealną przestrzenią dla coraz popularniejszej w Polsce sztuki ulicznej. To doskonałe miejsce dla stworzenia murali, które upamiętnią poszczególnych Bohaterów Bitwy Warszawskiej przybliżając ich sylwetki społeczności lokalnej? ? dodają samorządowcy.
Ich zdaniem, można byłoby tak upamiętnić marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera, generała Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego, ks. Ignacego Skorupkę, Franciszka Latinika, Jana Rządkowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Stefana Waltera, Stefana Pogonowskiego i Jana Kowalewskiego.
?Przywołując fragment apelu Rady Obrony Państwa z lipca 1920 roku zwracamy się Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego oraz Państwa Radnych o poparcie naszej inicjatywy i jej wspólnej realizacji: Jedność, zgoda, wytężona praca niech skupi nas wszystkich dla wspólnej sprawy? ? zachęcają wójtowie i burmistrzowie.
Pod pismem (skan w załącznikach u dołu) podpisali się samorządowcy, przez których gminy biegnie trasa S8:
Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki
Kamil Michał Iwandowski, Burmistrz Miasta Zielonka
Edyta Zbieć, Burmistrz Miasta Kobyłka
Krzysztof Chaciński, Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin
Elżbieta Radwan, Burmistrz Miasta i Gminy Wołomin
Rafał Mathiak, Wójt Gminy Klembów
Radosław Korzeniewski, Wójt Gminy Dąbrówka
Mareccy radni rozpatrzą wniosek wójtów i burmistrzów w tej sprawie podczas najbliższej sesji Rady Miasta Marki w środę, 27 maja. Projekt stanowiska radnych (treść w załączniku poniżej) został już przygotowany przez przewodniczącego rady Pawła Pniewskiego i przesłany miejskim rajcom.