Poniedziałkowe obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. To już tradycja, że 11 listopada mieszkańcy miasta mogą tu wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.
Spotkanie prowadziła Agnieszka Lużyńska, która również opowiadała o roli kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednym z punktów programu było przyznanie honorowych odznaczeń Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wręczał je kombatant walk o niepodległość ? major Jerzy Zybert. Stałym punktem uroczystości w MOK jest także tort dla Niepodległej.
Kolejną częścią obchodów Święta Niepodległości są uroczystości na Skwerze Pamięci Narodowej. Po raz pierwszy mieszkańcy Marek mogli spotkać się w miejscu, które w tym roku diametralnie zmieniło swoje oblicze.
– ?Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie? ? by ziściły się słowa tej pieśni przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze ? pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej ? powiedział Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta.
Ponad podziałami
Inny wątek pojawił się w wypowiedzi Jacka Orycha, burmistrza Marek.
– 11 listopada jest świętem zgody i pojednania. Jednoczymy się pod biało-czerwoną flagą, wpinamy kokardy narodowe i razem, bez względu na różnice poglądów, które wpisane są w istotę demokracji, manifestujemy naszą suwerenność. Istotne jest, byśmy ponad podziałami umieli pokazać, że naszą wspólną wartością jest Ojczyzna. Byśmy odnosili się do siebie z należytym szacunkiem. Nie tylko w Narodowe Święto Niepodległości, ale także jutro, pojutrze i każdego dnia, gdy wrócimy do naszych domów. Nie dajmy się skłócić. Nie pozwólmy, by podziały w naszej społeczności postępowały. Bądźmy odporni na szerzącą się mowę nienawiści i przekazy medialne podżegające do kłótni i awantur. Szanujmy się wzajemnie traktując to jako zobowiązanie wobec tych, którzy budowali podwaliny niepodległości 100 lat temu, ale także wobec naszych przodków, którym zawdzięczamy dzisiejszą Polskę ? powiedział Jacek Orych.
Następnie radny powiatowy Radosław Dec przeczytał list, jaki do uczestników mareckich uroczystości wystosował Adam Lubiak, starosta powiatu wołomińskiego:
?Świętując to wielkie wydarzenie, pamiętajmy o tych, którzy oddali swe życie na ołtarzu Ojczyzny. Miejmy w pamięci wysiłek i ofiarę tych, dzięki którym odzyskaliśmy Niepodległość i troszczmy się o nią każdego dnia, aby pokolenia, które przyjdą po nas, powiedziały ? tak, oni prawdziwie służyli Ojczyźnie?.
W hołdzie poległym
Kolejnym elementem uroczystości było złożenie wieńców. Jako pierwsi uczynili to kombatanci ? Jerzy Zybert, Michał Babiuch i Leopold Kielak. Hołd oddali również przedstawiciele mareckich szkół, samorządu, organizacji seniorskich, organizacji pozarządowych oraz radni. W imieniu posła Jana Grabca wieniec złożył radny powiatowy Arkadiusz Werelich. W imieniu mieszkańców Marek uczynili to burmistrz Jacek Orych, jego zastępca Dariusz Pietrucha oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Rostek.
Okolicznościową modlitwę odmówił ks. Kazimierz Sztajerwald, proboszcz parafii pw. Św. Izydora, który wspomniał nie tylko o bohaterach walk, ale również tych, którzy codziennym trudem budowali teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny,
Stałym elementem uroczystości jest również ułożenie biało-czerwonej flagi ze zniczy. Następnie uczestnicy przenieśli się na sąsiedni plac targowy. Tam częstowanoich wojskową grochówką. Mieszkańcy mogli także obejrzeć pokaz ognia z elementami pirotechniki.