Akcje zbierania nakrętek to jedna z najbardziej popularnych form niesienia pomocy innym. Nakrętki najczęściej zbierane są po to, by pokryć koszty związane z leczeniem lub w celu wsparcia osób i instytucji, potrzebujących naszej pomocy. Cele są różne – zakup wózka inwalidzkiego, sfinansowanie leczenia, pomoc domom dziecka itp. W wielu gminach naszego powiatu ustawiono pojemniki na nakrętki w kształcie serca i wciąż przybywają kolejne. Przypominamy, że mieszkańcy mogą zgłaszać osoby, które potrzebują pomocy i są zainteresowane odbiorem nakrętek.
– Jeśli mamy budować w Markach „pomniki”, to właśnie takie. Wiele razy przekonywaliśmy i na co dzień przekonujemy się, że mieszkańcy Marek mają wielkie serca. Dlatego – symbolicznie powiększamy serce – pomnik Waszego zaangażowania. To, które znalazło się wiosną ubiegłego roku w Parku Wolontariuszy, błyskawicznie napełniało się plastikowymi nakrętkami. Dlatego – używając języka medycznego – postanowiliśmy dokonać bezbolesnej operacji i wymienić je na większe. Poprzednie serce też już się przydało. Znalazło nową lokalizację na Zieleńcu przy Placu Zgody. Te nakrętki trafiają do rodzin osób z niepełnosprawnościami. Ich sprzedaż w jakiejś drobnej części wspiera procesy rehabilitacyjne. Osoby, które są zainteresowani nakrętkami, proszone są o kontakt z Wydziałem Promocji, Zdrowia i Sportu (telefon: 22 781 10 03, 22 113 47 88, w-mail wpr@marki.pl). A Państwa zapraszam z korkami m.in. do Parku Wolontariuszy, na Zieleniec, skwer ks. Markiewicza czy przed siedzibę Wodociągu Mareckiego – zachęca Jacek Orych burmistrz Marek.
Popularna akcja zbierania nakrętek trwa również w Kobyłce. Przed MOK i Szkołą nr 2 w Kobyłce stoją specjalne pojemniki – czerwone serca, przeznaczone na ich zbieranie. Akcja niesłabnącym powodzeniem cieszy się w także Wołominie, ale nie tylko tam. Serduszka – pojemniki na nakrętki stoją także m.in. w Radzyminie, Duczkach i w Jasienicy.
– Pojemniki nie bez powodu mają kształt serca. Zbierając nakrętki i wrzucając je do koszy pomagamy potrzebującym mieszkańcom naszej gminy, którzy za środki ze sprzedaży nakrętek mogą kupić np. wózek inwalidzki lub sfinansować koszt terapii – podkreśla UM Wołomin.
Zbieranie nakrętek skłania ludzi do zaangażowania się w inicjatywę społeczną. Dzieci w szkołach uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale mają również satysfakcję, że mogą pomóc innym ludziom. Jeszcze w ubiegłym roku Urząd Miasta Ząbki zakupił kilka pojemników do zbiórki plastikowych nakrętek.
– 730 kg nakrętek z pojemników w kształcie serca trafiło do skupu, każdy kilogram nakrętek to 60gr dla potrzebujących. Dotychczasowa zbiórka pozwoliła zasilić konto małej Lenki kwotą 430zł. Wielkie dzięki dla wszystkich mieszkańców angażujących się w akcję zbierania nakrętek – informował kilka miesięcy temu ząbkowski ratusz.
Duże ilości nakrętek trafiają też do serca znajdującego się przy Urzędzie Miejskim w Tłuszczu. Ten świetny sposób na udzielanie pomocy potrzebującym, dodatkowo uświadamia ludziom, czym tak naprawdę jest recykling i jaki można dzięki niemu osiągnąć pożytek.
– Od pierwszych godzin wiedzieliśmy, że pomysł zamontowania serca był strzałem w 10! Jakie było nasze zdziwienie, kiedy w zaledwie kilka godzin zapełniono serce po raz pierwszy, po 10 dniach zebraliśmy 100 kg nakrętek, a dwa miesiące później aż 1000 kg! Od tamtej pory przekazaliśmy niezliczone tony plastiku. Średnio raz na miesiąc, do potrzebujących wędruje ok. 20 worków nakrętek – informował niedawno tłuszczański ratusz.
Do pojemników – serc można wrzucać plastikowe nakrętki – niezależnie od wielkości, kształtu czy koloru. Plastikowe nakrętki od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej, szamponów, płynów do płukania, pasty do zębów itp. są w każdym domu. Nakrętki wykonane z tworzywa PET to dzisiaj cenny surowiec, który całkowicie podlega recyclingowi, zamiast trafiać z innymi odpadami plastikowymi do śmieci mogą pomóc w akcjach charytatywnych.
– Pomaganie jest proste! Wrzucając nakrętki do specjalnego pojemnika w kształcie serca, wspólnie pomagamy w finansowaniu leczenia i rehabilitacji dzieci – zachęca UM Zielonka.