Zbliżają się wakacje, nad tym aby wypoczynek dzieci i młodzieży był w pełni bezpieczny czuwają nie tylko rodzice i wychowawcy na obozach i koloniach, ale także strażacy. O działaniach podejmowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie z bryg. mgr inż. Andrzejem Wysockim, Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie rozmawia Aleksandra Olczyk.
? Stara dobra zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż gasić. To stwierdzenie doskonale obrazuje, jak ważne są działania prewencyjne. W jaki sposób KP PSP Wołomin dba o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży, ale także przebywających
z nimi osób dorosłych.
? Zgodnie z wytycznymi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej prowadzimy kontrole zgłaszanych przez użytkowników na stronach MEN obiektów, w których wypoczywać będą dzieci i młodzież. Dotyczy to nie tylko ośrodków wypoczynkowych czy placówek edukacyjnych, ale też m.in. pól namiotowych i kempingów. Kontrolujemy czy obiekt ma pozwolenie na użytkowanie, jakie ma przeznaczenie, sprawdzamy stan instalacji użytkowych, poprawność oznakowania i drożność dróg ewakuacyjnych, możliwość dojazdu pojazdów gaśniczych do obiektów oraz zaopatrzenie wodne. Oczywiście wszystko to odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego. W czasach kiedy nie było zagrożenia koronawirusem zapraszaliśmy najmłodszych na prezentacje i zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa. Na chwilę obecną, niestety nie jesteśmy w stanie prowadzić zajęć edukacyjnych dla młodzieży i dzieci. W momencie, kiedy zagrożenie się zmniejszy z pewnością do tego wrócimy.
? Wakacje to także okres kiedy dochodzi do wielu wypadków drogowych. Na przestrzeni ostatniego miesiąca kilka z nich zakończyło się śmiercią bardzo młodych ludzi.
? To prawda. Przez powiat biegnie droga na Mazury i nad Liwiec. Duża ilość zdarzeń drogowych to wypadki z udziałem kierowców jednośladów. Niedawno w Zielonce zginęła 23-letnia motocyklistka, kilka dni później 26?letni kierowca motocykla. W tym roku mieliśmy nawet awaryjne lądowanie małego samolotu w okolicach torfowiskowego Rezerwatu Przyrody ?Horowe Bagno?. Samolot treningowy musiał lądować z powodu braku paliwa. Każda akcja ratownicza oddziaływuje na ludzi, i na strażaków również. Nie jesteśmy przecież robotami. Są zdarzenia i akcje o ogromnym rozmiarze, podczas których nikt nie ucierpi, ale są i takie gdzie zdarzenie z pozoru błahe kończy się tragicznie. Najgorsze są wypadki, w których poszkodowanymi są dzieci. Zawsze staramy się udzielać wszelkiej pomocy. W języku pożarniczym nazywa się to udzielaniem wsparcia psychologicznego, ale to przecież zupełnie ludzki odruch.
W przypadku wielu zdarzeń działamy na styku trzech formacji: Państwowej Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego i Policji. Ta współpraca między formacjami musi się odbywać i w chwili obecnej jest na bardzo dobrym poziomie. To wszystko ma na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wołomińskiego.
? KP PSP Wołomin miała też swój wkład w przebudowę trasy S8
? Kiedy powstawały plany przebudowy drogi ekspresowej S8 dyskutowaliśmy w jakim stopniu zwiększy się ilość wypadków. Wnosiliśmy tez uwagi dotyczące awaryjnych wjazdów na trasę, które zostały uwzględnione. To bardzo ułatwia działania Państwowej Straży Pożarnej, ruch na trasie S-8 zwiększa się i liczba zdarzeń również. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i skrócenia czasu dojazdu na miejsce zdarzenia bardzo dobrym rozwiązaniem było utworzenie Posterunku Całorocznego KP PSP Wołomin w Tłuszczu. Tamtędy przebiega bardzo obciążona droga krajowa 50. W tym miejscu chciałbym także podziękować kolegom z PSP Węgrów, za wsparcie jakiego udzielają nam na rubieżach powiatu wołomińskiego.
? Jakie są perspektywy przekształcenia filii w Tłuszczu
w samodzielną jednostkę ratowniczo?gaśniczą? Jak układa się współpraca z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych?
? W porównaniu do innych jednostek powiatowych jesteśmy bardzo mocno obciążeni. Mamy około 3000 zdarzeń rocznie. Dokładamy wszelkich starań, aby w Tłuszczu istniała pełnowymiarowa Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza, a nie filia KP PSP Wołomin. Opracowaliśmy plany rozwoju, udało się pozyskać działkę pod budowę nowej jednostki.
W planach rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej jesteśmy przewidziani do przekształcenia filii w Tłuszczu w samodzielną JRG.
Na terenie powiatu działa 47 jednostek OSP, 20 z nich należy Krajowego Systemu Ratowniczo ? Gaśniczego. Znamy naszych druhów, szkolimy ich poczynając od kursów podstawowych, przez kursy kierowców, ratownictwa technicznego i inne. Opiniujemy składane przez OSP wnioski, wspieramy ich
w pozyskiwaniu sprzętu i modernizacji strażnic. Jesteśmy w kontakcie z władzami gmin ponieważ mamy świadomość, że Ochotnicze Straże Pożarne są bardzo istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej. Bez nich byłoby bardzo trudno opanować tak dużą ilość zdarzeń w bardzo rozległym powiecie wołomińskim. OSP od zawsze są istotnym wsparciem dla PSP. Jednak za całość ochrony przeciwpożarowej odpowiadamy my.
? Co chciałby Pan powiedzieć rodzicom i opiekunom dzieci, które wyjeżdżają na wakacje?
? Mimo wakacyjnego rozluźnienia starajmy się, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie przekraczać własnych możliwości. Ostrożność i jeszcze raz ostrożność, a w przypadkach zagrożenia wzywać pomoc dzwoniąc pod numey alarmowe 112 i 998.
Na strażaków zawsze można liczyć!