Jesteś obywatelem/obywatelką Ukrainy i przybyłeś(-aś) do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi w twoim kraju? Od środy 16 marca możesz uzyskać numer PESEL, który umożliwi ci np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenia firmy w Polsce.
Jednocześnie możesz uzyskać profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet. Aby dopełnić procedur potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość (paszport, dowód osobisty, Karta Polaka, lub prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się akt urodzenia.) oraz fotografia osoby, której numer PESEL jest nadawany w wymiarach zdjęcia dowodowego. Jeżeli nie masz takiego dokumentu, to podpisanie przez ciebie wniosku jest równoważne prawnie z oświadczeniem, że twoje dane są prawdziwe. Usługa jest bezpłatna.
Pamiętaj! Podczas składania wniosku zostaną pobrane twoje odciski palców.
Wniosek musisz złożyć osobiście. Dziecko do 12 roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku (nie pobiera się od niego odcisków palców) ? z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.
WAŻNE! Osoby, które uzyskały numer PESEL przed 16 marca muszą przyjść do Urzędu jeszcze raz wraz ze zdjęciem.
Dane, które są niezbędne do wpisania we wniosku:
-
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- kraj urodzenia i obywatelstwo,
- data wjazdu do Polski,
- ukraiński numer ewidencyjny ? jeśli masz,
- aby uzyskać profil zaufany ? dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu
oraz
- Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość)
- Jeśli wypełniasz wniosek w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 r.ż.), podaj dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Aby uzyskać profil zaufany, musisz mieć :
- działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, którego jesteś wyłącznym użytkownikiem,
- adres e-mail, z którego korzystasz.
Do czego służy profil zaufany?
- W Internecie pełni tę samą funkcję, co dokument tożsamości.
- Pozwala na podpisanie dokumentu elektronicznego podpisem, który jest równoważny prawnie z podpisem własnoręcznym (tylko wobec podmiotów publicznych).
Obywatele Ukrainy będą mieli dostęp do polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda osoba będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel. Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (??? ??) ? to prosty sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane – m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.
Dokument Diia.pl (??? ??) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.
Informacje w języku ukraińskim znajdują się na załączonych grafikach.