W ubiegłym tygodniu zakończył się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kurs podstawowy z zakresu zapór inżynieryjnych dla saperów lekkiej piechoty. Uczestniczyło w nim kilkunastu terytorialsów z czterech batalionów Brygady.
Celem specjalistycznego kursu dla terytorialsów pełniących w sekcji lekkiej piechoty funkcję – sapera, było zapoznanie ich z zaporami inżynieryjnymi – a konkretnie z zaporami minowymi oraz budową i zasadą działania podstawowych min występujących w Wojsku Polskim i siłach zbrojnych krajów sąsiadujących.
Część teoretyczna kursu sprawdziła dotychczasową wiedzę terytorialsów i uzupełniła ją o dodatkowe informacje z zakresu wykonywania prac inżynieryjno-saperskich zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. W praktyce mazowieccy terytorialsi przećwiczyli ustawianie i usuwanie pojedynczej miny przeciwpancernej, grupy min, pola minowego, a także wykonanie przejścia w zaporze minowej. Wykorzystali do tego etatowy sprzęt kompanii saperów 5 MBOT, czyli np. ćwiczebne miny przeciwpancerne, wiechy, łopaty, wykrywacze min, chorągiewki do oznaczania stref niebezpiecznych.
Jak podkreślił jeden z instruktorów: zajęcia miały na celu uświadomić szkolonym, że w powiedzeniu „saper myli się tylko raz” – jest wiele prawdy. Dlatego specyfika tej pracy wymaga od nich nie tylko świetnej znajomości budowy i danych taktyczno-technicznych min. Czasami niezbędna będzie duża wyobraźnia i nieszablonowe myślenie – ale oparte na wiedzy, doświadczeniu i wyczuciu.
Żołnierze poznali również podstawowe procedury wykrywania, rozpoznawania i neutralizacji IED – czyli improwizowanych urządzeń wybuchowych.
Mazowieccy terytorialsi stale podnoszą swoje umiejętności zarówno podczas obowiązkowych szkoleń rotacyjnych, jak i kursów doskonalących. Praktyczne ćwiczenia w terenie podnoszą gotowość bojową żołnierzy, ale też wzmacniają współpracę zespołową i budują zaufanie, które jest ważnym elementem w realnych działaniach.