O aktywności i przebudowie struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie wołomińskim, współpracy z Zarządem Powiatu Wołomińskiego, przebudowie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 631 z ulicą Dworkową i ulicą Główną w Markach oraz o ewentualnych koalicjach, z Arkadiuszem Werelichem, mareckim radnym powiatowym i Przewodniczącym PO w Powiecie Wołomińskim, rozmawia Teresa Urbanowska.
– Panie Arku, jest Pan od około roku Przewodniczącym PO w Powiecie Wołomińskim. Patrząc na Pana aktywność jako radnego w Markach, spodziewałam się ożywienia w działaniach tego ugrupowania na terenie powiatu, ale jakoś trudno mi doszukać się bardziej spektakularnych działań, ale może nie jestem zbyt bacznym obserwatorem więc zapytam – czy zaszły jakieś zmiany w funkcjonowaniu struktur powiatowych PO?
– Wydaje mi się, że ocenia pani działalność lokalnych struktur przez pryzmat polityki krajowej, a my skupiamy się na działalności samorządowej, gdzie nie chodzi o spektakularne, ale o skuteczne działania na rzecz lokalnej społeczności. Niespełna rok to niewiele, zważywszy na fakt, że struktury Platformy Obywatelskiej w powiecie są w trakcie przebudowy. Otaczająca nas rzeczywistość powoduje, ze coraz więcej osób zgłasza się do nas, chcąc współpracować, zapisać się lub pomagać w pilnowaniu prawidłowego przeprowadzenia wyborów na poziomie komisji obwodowych. To wszystko wymaga czasu na poznanie się i zgranie zespołu. Należy pamiętać, że chwilę po wyborach wewnętrznych weszliśmy w okresy świąteczne, a teraz jesteśmy dopiero co po wakacjach. Mimo wszystko zorganizowaliśmy otwarte spotkanie dla mieszkańców z posłem Janem Grabcem oraz ekonomistą Andrzejem Domańskim, które odbyło się w czerwcu w Markach. W kwietniu natomiast aktywnie włączyliśmy się w akcję sprzątania zbiornika wodnego „Meksyk”, również w Markach. Mamy swoich samorządowców chociażby w Ząbkach, którzy są bardzo aktywni, ale także w Kobyłce oraz w Radzie Powiatu Wołomińskiego. Występujemy w imieniu mieszkańców z wnioskami i interpelacjami, a teraz aktywnie wspieramy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie zwiększenia renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Dzieje się, a będzie się dziać tylko więcej…
– W których gminach powiatu wołomińskiego funkcjonują gminne koła PO?
– Mamy koła działające w Markach, Ząbkach, Zielonce/Kobyłce, Wołominie i Radzyminie. Koła wołomińskie i radzymińskie aktywnie współpracują z osobami i środowiskami z Tłuszcza oraz gmin wiejskich ze wschodu naszego powiatu.
– Które z nich jest najaktywniejsze, kto stoi na czele i jakie działania są przez te środowiska podejmowane?
– Trudno mi jednoznacznie wskazać, które koło działa najaktywniej. Działają w różnych miastach, każde z tych miast ma inną specyfikę, strukturę mieszkańców, inne potrzeby i możliwości. Najważniejszym jest, aby koła wzajemnie się wspierały w działaniach, a nie rywalizowały ze sobą. Mamy wiele aktywności koordynowanych przez Regin Mazowsze PO, którego przewodniczącym jest poseł Grabiec. Tu również obserwuję wiele pozytywnych zmian, które mam nadzieję przełożą się na dobry wynik Platformy w wyborach.
– Jak układa się współpraca Pana jako radnego ale też komisji w których Pan pracuje z obecnym Zarządem Powiatu i z samym Panem Starostą?
–Współpracę oceniam bardzo dobrze. Możemy różnić się w różnych sprawach i jest to zupełnie naturalne, ale zawsze popierałem i będę popierał dobre pomysły, niezależnie kto jest ich autorem. Bardzo cenię sobie wysoką kulturę, która towarzyszy nam podczas obecnej kadencji Rady Powiatu. Wzajemny szacunek i wspomniana kultura sprawiają, że pracuje się po prostu łatwiej. Pewnie nie bez znaczenia jest tu duże doświadczenie większości radnych, dla których jest to kolejna kadencja. Dowodem na to wszystko są zrealizowane i realizowane strategiczne inwestycje na terenie powiatu, m. in. rozbudowa szpitala powiatowego, remonty: SOR, Oddziału Chirurgicznego, Oddziału Neurologii, czy budowa Domu Dziecka „Małgosia” w Równem, budowa Środowiskowego Domu Samopomocy i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kobyłce. Warto jednak pamiętać, że w samorządzie jest pewna ciągłość. Wiele projektów i pomysłów z poprzednich kadencji jest realizowanych przez obecny Zarząd Powiatu. Mam nadzieje, że w kolejnych latach też będą do wykorzystania projekty, które podniosą komfort życia w powiecie wołomińskim i usprawnią życie mieszkańców.
– Z moich obserwacji wynika, że chyba jest Pan z tej współpracy zadowolony (na FB zamieszcza Pan wiele relacji z różnych uroczystości czy oddania do użytku inwestycji), czy widzi Pan możliwość w przyszłości (może po wyborach) szerszej koalicji i sformalizowania współpracy?
– Jeśli współpraca przynosi wymierne korzyści dla mieszkańców, to nie sposób nie być z takiej współpracy zadowolonym. Priorytetem są mieszkańcy. Radnym się bywa, natomiast zrealizowane inwestycje przez długie lata będą służyć naszym mieszkańcom. Ostatnie lata i towarzyszące im wydarzenia sprawiły, że nie planuję z wyprzedzeniem. Koncentruję się na bieżącej działalności na rzecz mieszkańców oraz wykonywaniu mandatu radnego najlepiej jak tylko potrafię. Dziś nawet nie wiemy, kiedy odbędą się najbliższe wybory samorządowe, więc trudno wybiegać tak daleko w przyszłość. Wiem natomiast jedno. Do zawierania koalicji potrzebna jest wspólna baza programowa i cele do osiągnięcia.
– Drogi powiatowe – 631, ul. Dworkowa ze skrzyżowaniem w ul. Głównej w Markach – dużo było medialnego hałasu o światła w tym miejscu, Pan również – z tego co pamiętam – mniej więcej rok temu zamieszczał informacje o bliskim sukcesie – na jakim etapie jest ta inwestycja obecnie? Czy coś w tej sprawie wiadomo?
– Tak, zabiegałem wspólnie z radną Ewą Rosą, Adamem Łossanem, Tomaszem Szturo oraz radnymi sejmiku Anną Brzezińską i Krzysztofem Strzałkowskim o poprawę bezpieczeństwa w tej właśnie lokalizacji. Specjaliści z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) zdecydowali, że powstanie w na tym skrzyżowaniu tymczasowa sygnalizacja świetlna. Dla mnie osobiście najważniejsze jest wprowadzenie zmian, które realnie poprawią obecną sytuację. Na każdym możliwym etapie angażowałem i angażuję się w tej sprawie, odbyłem wiele spotkań z dyrektorem MZDW Grzegorzem Obłękowskim, któremu z tego miejsca dziękuję za podjęte działania . Obecnie mamy sytuację, w której to został wyłoniony wykonawca, który wykona sygnalizację. Wykonawca uzgodnił i odebrał czasową organizację ruchu, która będzie obowiązywała na czas prowadzonych prac (przygotowanie czasowej organizacji ruchu było niezbędne z uwagi na duży ruch pojazdów w tej lokalizacji) duży ruch pojazdów. Prace ruszą w najbliższych dniach. Mam nadzieję, że sygnalizacja zacznie działań za kilka tygodni, ponieważ wszyscy czekamy na nią i tak zdecydowanie za długo.
– Pana zdaniem – czy obecny burmistrz Marek – Jacek Orych ze swoim programem inwestycyjnym i planami na przyszłość ma szansę zdobyć reelekcję?
– Szanse są zawsze, ale o tym zdecydują mieszkańcy naszego miasta. Do wyborów samorządowych jest jeszcze sporo czasu, choć nie znamy dokładnej daty, więc burmistrz może w tym czasie zyskać lub stracić w oczach mieszkańców. Z całą pewnością przed burmistrzem Orychem stroi trudniejsze zadanie, niż w 2018 roku, gdy ubiegał się o drugą kadencję. Dużo będzie zależało od kontrkandydatów, z jaką ofertą wyjdą do mieszkańców i czy wzbudzą zaufanie lokalnej społeczności. Najważniejsze, aby składane obietnice były przemyślane i możliwe do zrealizowania.
– Dziękuję za rozmowę