Czy można przedstawić ponad 150-letnią historię Polski w 20 minut? Można. Udowodnił to niezwykły spektakl z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się 14 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Kobyłce.
Reżyserem przedstawienia była Aneta Wawrzynów, nauczycielka języka polskiego. W spektaklu tanecznym udział wzięli uczniowie klas 7 B i 7 D. Uroczystość uświetnił również występ chóru szkolnego pod batutą pani Jadwigi Skotnickiej.
Uroczystość rozpoczęła Urszula Gromelska, dyrektor ZSP nr 2, która przypomniała zgromadzonym, jak ważna dla wszystkich Polaków jest niepodległość. Dzięki wolności możliwa jest realizacja koncepcji szkoły i każdy uczeń: może odnieść sukces, być dobrym kolegą i Polakiem oraz uczyć się poznawać świat.
Po oficjalnej części uroczystości rozpoczęło się przedstawienie. Niezwykłość inscenizacji polegała na tym, że nie padło w niej ani jedno słowo, a mimo to widzowie doskonale wiedzieli, które wydarzenia z historii Polski są w nim ukazane.
W pierwszej scenie przedstawiono piękny taniec Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze swoimi obywatelami. Radość zmąciło jednak pojawienie się trzech czarnych orłów ? zaborców, którzy przy wtórze przejmującej muzyki, rozdarli szaty Polski, zagrabiając część jej terytorium. Polacy jednak nie poddali się, a utwór ?Mazurek 3 Maja? zapowiedział podpisanie pierwszej w Europie Konstytucji. Niestety zaborcy znów wtargnęli na terytorium Rzeczpospolitej i pozbawili Polskę jej barw narodowych oraz korony, przykuwając ją kajdanami do klatki ? tak dokonał się II i III rozbiór. Wymowna była gra aktorska uczniów wcielających się w rolę Polaków, którzy po III rozbiorze upadli na ziemię i strwożeni zaczęli rozpaczać przy wtórze ?Marsza Żałobnego? Fryderyka Chopina. Nastrój tej sceny podkreśliło także gasnące nagle światło i jednoczesne podświetlenie zniewolonej Polski. Na szczęście dźwięk ?Mazurka Dąbrowskiego? uświadomił rodakom, że nie są sami, a z wrogiem Ojczyzny można i trzeba walczyć. ?Etiuda rewolucyjna? stała się akompaniamentem do walk Polaków w powstaniach listopadowym i styczniowym. Chociaż oba te zrywy narodowowyzwoleńcze skończyły się klęską, to dźwięki ?Roty? zmobilizowały naród na nowo do walki. Widzowie mogli zatem zobaczyć zmagania Legionów Polskich na frontach europejskich. Ostatecznie przy pieśni ?Legiony? na scenę wkroczyła I Brygada pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Polska odzyskała wolność, została symbolicznie przyodziana w biało-czerwone szaty, a zaborcy opuścili jej terytorium. Ostatni utwór Lisy Gerrard ?Now we are free? spiął klamrą całe przedstawienie i podkreślił radość Polaków, którzy cieszą cię życiem w wolnej, niepodległej ojczyźnie, tańcząc razem z Polską. Końcowa scena pokazała jak naród spaja się ze swą Ojczyzną, tworząc symbolicznego Orła Białego ? nasze godło i ukazując dumną i piękną Polskę.
Ta krótka i wymowna lekcja historii pozostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli możliwość obejrzenia tego widowiska. Najlepszą jego recenzją niech pozostaną łzy wzruszenia i dreszcz emocji, które towarzyszyły zarówno starszym uczniom jak i nauczycielom oraz otwarte buzie przedszkolaków i uczniów klas młodszych z zaciekawieniem wyczekujących kolejnych scen.
Aneta Wawrzynów
Źródło: UM Kobyłka
Kto jest autorem zdjęć na tyle aby bardzo często jest na to może być
Jest to możliwe dzięki czemu możemy