Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Na tą chwilę czekało wiele osób związanych przez wiele lat z Ossowem i z samorządem. Wreszcie w poniedziałek, 14 sierpnia br.  w Ossowie minister Antoni Macierewicz  podpisał list intencyjny dotyczący współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Wołominie, Gminy Wołomin i Gminy Zielonka przy realizacji przedsięwzięcia budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.

W spotkaniu, które odbyło się w przeddzień rocznicy ?Cudu nad Wisłą? uczestniczyli przedstawiciele zarówno strony rządowej jak i samorządowej: Antoni Macierewicz – minister MON, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, starosta Powiatu Wołomińskiego Kazimierz Rakowski, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć oraz władze samorządowe okolicznych gmin.

2017-08-18_144138

– Waszą decyzją o tym, żeby odbudować pamięć  o tamtych dniach dzięki pomnikowi jaki tutaj stanie, przyczyniacie się do dania świadectwu prawdzie wobec całej Europy, całego świata. To będzie pomnik na miarę tej wielkiej bitwy. To będzie pomnik na miarę całej cywilizacji zachodniej, który stanie tutaj na Polach Ossowskich dzięki waszej decyzji, waszej zgodzie, waszemu poświeceniu ? mówił minister Antoni Macierewicz w Ossowie.
– Wiem, że mieszkańcy Kobyłki, Ossowa, Wołomina , tutaj i tam, gdzie padli ich bliscy, gdzie padli żołnierze których upamiętniali przez dziesiątki, myśleli i marzyli o tym,  kiedy wreszcie stanie pomnik bohaterów. Przecież nie tylko bohaterów Polski, bohaterów którzy wywalczyli nam wszystkim, całemu światu lata odbudowy rzeczywistości chrześcijańskiej. Tej odbudowy dziękuj, której przetrwała cywilizacji zachodnia. Bo gdyby nie te 20 lat wolności, które dzięki Bitwie  Warszawskiej  Europa uzyskała, zapewne powrót do cywilizacji zachodniej już  byłby albo prawie niemożliwy, albo niemożliwy w ogóle ? mówił szef MON.
– To bardzo ważna chwila . Chciałabym podziękować Panu Ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za osobiste zaangażowanie i za pomoc, za to, że zawsze był Pan przyjacielem Ossowa i wiem, że tym przyjacielem będzie Pan nadal. Chciałabym podziękować swoim poprzednikom oraz ludziom dobrej woli, którzy starali się, aby w Ossowie powstało muzeum. W sposób szczególny chciałabym podziękować jednej osobie ? Kazimierzowi Andrzejowi Zychowi. Osobie, która skupiała środowiska samorządowe i okolicznych mieszkańców. Andrzeju bardzo ci dziękuję bo twoje starania były dla mnie zawsze inspiracją do tego, że tu na polach Ossowa działy się cudowne rzeczy i dziać się będą ? mówiła podczas krótkiego wystąpienia wołomińska burmistrz Elżbieta Radwan.

? Chciałabym podziękować Panu Ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za osobiste zaangażowanie
i za pomoc, za to, że zawsze był Pan przyjacielem Ossowa (…). Chciałabym podziękować swoim poprzednikom oraz ludziom dobrej woli, którzy starali się, aby w Ossowie powstało muzeum. W sposób szczególny chciałabym podziękować jednej osobie ? Kazimierzowi Andrzejowi Zychowi. Osobie, która skupiała środowiska samorządowe i okolicznych mieszkańców wokół tej idei ? mówiła podczas krótkiego wystąpienia wołomińska burmistrz Elżbieta Radwan.

Na zakończenie minister Macierewicz podziękował wszystkim osobom, dzięki którym zostanie zrealizowany projekt budowy muzeum. –  Nie mam słów wdzięczności, które powinny być skierowane do samorządowców, do mieszkańców miast i wsi, do was, którzy tę pamięć przechowaliście do tego czasu. Gratuluję i jestem dumny z waszej postawy. O dumie z Ossowa i z mieszkańców mówiła również burmistrz Radwan. ? W naszej pamięci na zawsze pozostanie wyczyn bohaterski naszych żołnierzy. Musimy o tym pięknie opowiadać. Zawsze mówimy o martylorogii naszego Narodu. A tu w Ossowie opowiedzmy wspaniałą historię nie tylko Polsce ale całej Europie. Tu się wszystko zaczęło. Zwycięska bitwa. Jesteśmy Polakami. Bądźmy z tego dumni. Tu możemy opowiedzieć najpiękniejszą historię związaną z Orężem Polskim ? mówiła.
Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprojektował zespół pracowni Czesława Bieleckiego DiM?84. Projekt zakłada, że muzeum zostanie ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu, na szczyt którego  będzie prowadzić  monumentalną 800-metrowa Aleja Zwycięstwa.   Od strony ul. Matarewicza powstanie  ogród pamięci poległych, a po przeciwległej stronie amfiteatr.

Oprac. Red. na podstawie
nagrania z uroczystości
www.zyciepw.pl i materiałów MON

Fotorelacja:
Aleksandra Olczyk
Jarosław Marek Komorowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.