W ubiegłym tygodniu w Kobyłce odbyła się konferencja zorganizowana przez znaną środowisku diabetyków lekarkę Elżbietę Trojanowską i Grażynę Radomską, prezes powiatowego stowarzyszenia cukrzyków w Wołominie.
Wielkim zainteresowaniem zebranych cieszył się wykład profesor Marianny Bąk. Po którego wysłuchaniu burmistrz Kobyłki Robert Roguski zapewnił, że znajdą się środki na szerzenie zaprezentowanej wiedzy na temat metod leczenia cukrzycy o których prelegentka mówiła w sposób niezwykle prosty i interesujący zarazem dzieląc się z uczestnikami zdobywaną latami wiedzą. – Praca w różnych miejscach i spotkania z niezwykle ciekawymi lekarzami pomogła mi w zrozumieniu procesów zachodzących w metodologii leczenia cukrzycy ? powiedziała rozpoczynając spotkanie.
W dalszej części dr Bąk opowiedziała o zmianach podejścia do przyczyn powstawania cukrzycy typu pierwszego. – Ale ostatnie lata spowodowały również zmianę podejścia do przyczyn powstawania cukrzycy typu drugiego. Ostatnio coraz częściej mówi się o całkiem nowych metodach, które pozwalają zajrzeć do procesów zachodzących w naszym organizmie ? mówiła do uczestników. Zdaniem profesor Bąk, niezwykle ważne jest, że na wykład zechciały przyjść osoby podejmujące ważne decyzje dotyczące lecznictwa w lokalnej społeczności. – Wykład pomoże Państwu zrozumieć pewne procesy zachodzące w organizmie każdego człowieka jak też to co powoduje pewne zjawiska ? mówiła kierując uwagę na pracowników służby zdrowia w powiecie i na samorządowców. – Ostatnie badania pokazują jak możemy zadbać o nasze komórki beta, a warto to zrobić. – Zapytam państwa ? jak często jest tak, że państwo nie zjadacie rano posiłku? Nasz organizm musi mieć energię. Jeśli rano nie zjemy śniadania nasza wątroba zaczyna produkować cukier. Zmuszamy ją do bardzo wytężonej pracy a jeśli zdarza się to często wówczas dochodzi do zużycia tej, jakże ważnej komórki beta ? opowiadała.
Spotkanie z profesor dr Marianną Bąk, było niezwykle pouczające i… łatwe w odbiorze. Warto, zadbać aby przesłania zawarte w zaprezentowanym przez nią materiale mogły trafić do jak największej grupy odbiorców.
Drugą część spotkania poświęcono osobom, które nauczyły się żyć z cukrzycą i nie pozwoliły, aby dokuczliwa choroba wykluczyła ich z aktywności.
Goście honorowi piątkowego spotkania to ludzie z pasją. Mają swoje hobby i nie stronią od pracy zawodowej. W ich codziennych zmaganiach ważną rolę odgrywają najbliżsi ? rodzice, małżonkowie czy dzieci. Jedni i drudzy to osoby warte tego by ich naśladować. Mam nadzieję, ze jeszcze nie raz się z nimi spotkamy. Teresa Urbanowska