Morowy interes

Deklaracja likwidacji składowiska odpadów w Wołominie: mieszkańcy muszą jedynie… zaczekać

Przez całe wieki alchemicy próbowali zamienić błoto w złoto. Współcześni przedsiębiorcy znają już sposób na biznes wystrzałowy, dochodowy, niezawodny, wręcz morowy. Ten biznes to składowanie odpadów niebezpiecznych i toksycznych.

Na składowanie odpadów niebezpiecznych i toksycznych jest spore zapotrzebowanie. Dlatego biznesmeni łatwo uzyskują zgodę samorządu, następnie przyjmują odpady i słone opłaty za ich przygarnięcie. Na koniec ogłaszają oficjalne bankructwo i wyjeżdżają na antypody. Czysty zysk. O przetworzenie i usunięcie toksyn niech się martwią inni i to prędko, bo jeśli roznieci się pożar, wybuchy i morowe powietrze z morowego biznesu będą się żywo kojarzyć z bombą atomową.

Składowisko odpadów niebezpiecznych w Wołominie przy ul. Łukasiewicza działało kiedyś całkiem legalnie. Zezwolenie na zbieranie odpadów zostało wydane przez poprzedniego starostę w roku 2015. Nowy starosta Adam Lubiak cofnął zezwolenie w listopadzie 2022. Odpadów toksycznych było już jednak zbyt wiele, żeby ktoś chciał się nimi zająć.

Nikt do dziś nie wie, ile niebezpiecznych substancji się tam dokładnie znajduje, szacuje się, że jest to od 16 do 20 tysięcy litrów etanolu, glikolu etylenowego, ksylenu i innych łatwopalnych trucizn. Przepisy prawne w tych kwestiach są nieco rozmyte i ciągle się zmieniają. Któż za nimi nadąży? Starostwo w oświadczeniu z 19 maja 2023 stwierdziło, że ze względu na dużą ilość odpadów ewentualne cofnięcie decyzji leży w kompetencjach Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Przedsiębiorstwo Foreko sp. z o.o. starało się o zezwolenie Urzędu Marszałkowskiego na rozszerzenie działalności, ale w czasie oczekiwania nie próżnowało i przyjmowało odpady.

Marszałek Województwa Mazowieckiego decyzją z 17 sierpnia 2023 r., odmówił dostosowania decyzji Starosty Wołomińskiego udzielającej Foreko sp. z o.o. zezwolenia na zbieranie odpadów na terenie nieruchomości położonej przy ul. Łukasiewicza 11 w Wołominie – tłumaczy Marta Milewska, Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka ds. Komunikacji Zewnętrznej.

Równocześnie do Marszałka spłynęły opinie innych instytucji na temat składowiska. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Mińsku Mazowieckim po kontroli negatywnie zaopiniował pod względem spełnienia wymagań ochrony środowiska miejsca magazynowania odpadów, w Wołominie przy ul. Łukasiewicza 11 – dodaje Marta Milewska. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie również po kontroli stwierdził brak spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz brak zgodności prowadzonej działalności w zakresie zbierania odpadów z warunkami ochrony przeciwpożarowej.

Składowisko na Łukasiewicza nie jest jedynym w Polsce. Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w 2020 roku ujawniono 412 nielegalnych składowisk różnych odpadów, a rok później 318. Nie koniec na tym, co roku znajduje się ich setki. Najwyższa Izba Kontroli raportuje, że w latach 2017-22 doszło do 754 pożarów wysypisk śmieci.

W lipcu 2023 doszło do wielkiego pożaru składowiska odpadów toksycznych pod Zieloną Górą. Wołomin jest w bardzo podobnej sytuacji… tylko dużo gorszej. Tutejszych odpadów jest więcej, są przechowywane niewłaściwie pod gołym niebem, blisko miasta, galerii handlowej, linii kolejowej i rzeki. Sąsiadującym mieszkańcom włos się na głowie jeży, tymczasem trujących substancji nikt nie chce wywieźć.

Zgodnie z art. 26 ustawy o odpadach posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania – zauważa Marta Milewska. – W przypadku nieuprzątnięcia terenu przez posiadacza odpadów w myśl art. 26a właściwym organem do usunięcia odpadów jest organ, który wydał decyzję o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, wydał decyzję stwierdzającą nieważność, uchylił decyzję lub wygasił decyzję związaną z gospodarką odpadami.

Operacja wywiezienia tych substancji kosztowałaby ok. 200 milionów złotych. Trudno wyobrazićc sobie prywatnego przedsiębiorcę, który chciałby tyle wyłożyć. Roczny budżet gminy Wołomin wynosi 300 milionów, więc gmina, choć najbardziej zainteresowana, też raczej odpada. Starostwo i Urząd Marszałkowski również nie chcą zostać wskazani jako ci, którzy wydali decyzję o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami, bo nie marzą o wyłożeniu pieniędzy.

Zaistniały spór kompetencyjny pomiędzy Marszałkiem Województwa Mazowieckiego a Starostą Wołomińskim oczekuje na rozstrzygnięcie przez Naczelny Sąd Administracyjny. Ponieważ przedsiębiorca prowadził przez cały czas działalność i zmagazynował zbyt duże ilości odpadów, Starosta odsyła sprawę do województwa. Jednak Marszałek zauważa, że odpady były gromadzone na podstawie decyzji Starosty i nigdy nie było decyzji Marszałka uprawniającej do zbierania odpadów.

– Tutejszy organ stoi na stanowisku, że nie jest właściwy do cofnięcia decyzji wydanej przez Starostę – podsumowuje Milewska. Naczelny Sąd Administracyjny nie ma wyznaczonych terminów na rozstrzyganie sporów kompetencyj nych.

Z przeszłych doświadczeń widać jednak, że tego typu sprawy ciągną się tam miesiącami lub latami. Jałowy spór więc trwa, a śmieci jak leżały… tak leżą i straszą pożarem. Panika rozciągnęła się na wszystkie szczeble władzy, ale działania na panice się kończą.

Wojewoda chce namówić Marszałka na przynajmniej częściowe rozwiązanie i wywiezienie problemu. Nowe przepisy państwowe wskazują gminy jako właściwe organy do usuwania odpadów.

Najwyższa Izba Kontroli zauważa, że skoro obowiązki te nałożył na gminy Rząd, to finansowanie powinno pochodzić z budżetu centralnego.

Zazwyczaj, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W morowych interesach nie koniec jednak na pieniądzach. Surowe procedury, prawie niemożliwe do spełnienia, niejasna terminologia, przewlekłość postępowań sprawiają, że nawet gdyby znalazły się fundusze, to i tak nie da się zorganizować wywiezienia toksycznych odpadów.

Nawet gdyby zorganizować przetarg, to brak firm zainteresowanych zabezpieczeniem i przetwarzaniem toksyn. Ekolodzy przebąkują, że w dzisiejszych czasach wszystko da się przetworzyć. Dużo bardziej niezawodnym pomysłem na biznes jest jednak nagromadzić śmieci, zgarnąć opłaty za ich przechowywanie, ogłosić bankructwo, wyjechać na antypody… a niech przetwarzają i martwią się inni.

Barbara Wiśniowska

Więcej wiadomości z Mazowsza

Wypadek w Jadwisinie: samochód uderzył w drzewo

W miejscowości Jadwisin samochód osobowy z impetem uderzył w drzewo. Na miejscu zdarzenia natychmiast pojawiły się jednostki straży pożarnej i rozpoczęły działania ratunkowe. [...]
0 komentarzy
Kolizja na ulicy Jana Pawła II w Cegielni

Kolizja na ulicy Jana Pawła II w Cegielni

19 listopada w godzinach wieczornych, na ulicy Jana Pawła II w miejscowości Cegielnia doszło do wypadku, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe. Do [...]
0 komentarzy
Pożar budynku w Nowych Załubicach

Pożar budynku w Nowych Załubicach

21 listopada 2024r. po godzinie 20:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Nowe [...]
0 komentarzy
Katastrofa budowlana w Mławie. Trwają czynności prokuratury i policji.

Katastrofa budowlana w Mławie. Trwają czynności prokuratury i policji.

Po akcji ratunkowej w środę 20 listopada na terenie dawnej zajezdni autobusowej w Mławie, gdzie doszło do zawalenia się dachu hali magazynowej, trwają [...]
0 komentarzy
Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze. Jadąc przez las zmniejszmy prędkość.

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze. Jadąc przez las zmniejszmy prędkość.

Ostrołęccy policjanci odnotowują systematycznie zdarzenia drogowe z udziałem zwierzyny leśnej. W tym roku było już kilkanaście takich kolizji. Zderzenie samochodu z sarną lub [...]
0 komentarzy
23 listopada - sprawdź światła pojazdu. Bezpłatnie!

23 listopada – sprawdź światła pojazdu. Bezpłatnie!

W sobotę 23 listopada 2024 r., w ramach tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, na wybranych stacjach kontroli pojazdów w całej [...]
0 komentarzy

Kawasaki Mule Pro-Mx. Wjedzie tam, gdzie nie wjadą inni

Nowoczesność i funkcjonalność to dwie ważne cechy, które powinny charakteryzować rozwój policyjnego taboru samochodowego i motocyklowego oraz innych pojazdów, które na lądzie, na [...]
0 komentarzy
Marki - piątkowe zdarzenie w SP2 - informacja dyrektor szkoły

Marki – piątkowe zdarzenie w SP2 – informacja dyrektor szkoły

W związku z różnymi relacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, dotyczącymi zdarzenia w szkolnej świetlicy, UM Marki przekazuje informację ze strony dyrektor Szkoły [...]
0 komentarzy

82-latek jechał pod prąd DW 629. Doprowadził do koszmarnego wypadku.

W środę 20 listopada w godzinach popołudniowych w miejscowości Cegielnia doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Zdarzenie wymagało natychmiastowej interwencji, a na miejsce [...]
0 komentarzy
5 potrąceń pieszych w jeden dzień - apel o rozwagę na drodze

5 potrąceń pieszych w jeden dzień – apel o rozwagę na drodze

19 listopada  na drogach Mazowsza doszło do 5 potrąceń pieszych, co obrazuje skalę zagrożenia, jakie niesie jesienna aura w połączeniu z brakiem widoczności [...]
0 komentarzy
Surowe konsekwencje finansowo-prawne za brawurową jazdę

Surowe konsekwencje finansowo-prawne za brawurową jazdę

Ponad 22 tys. zł grzywny i 2-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, tak surowe konsekwencje finansowo-prawne poniesie mieszkaniec powiatu ostrowskiego za popełnione wykroczenia [...]
0 komentarzy

Nietrzeźwy kierujący chcąc uniknąć konfrontacji z policjantami, wpadł w poślizg i dachował

Kierujący Saabem na widok policyjnego patrolu, gwałtownie przyspieszył, a po chwili stracił panowanie nad szwedzkim autem, wpadł w poślizg i dachował. Okazało się, [...]
0 komentarzy
Zderzenie w Rębiszach Kolonii- podczas włączania się do ruchu wykażmy się maksymalnym skupieniem

Zderzenie w Rębiszach Kolonii- podczas włączania się do ruchu wykażmy się maksymalnym skupieniem

Włączanie się do ruchu jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów. Poza tym, to właśnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu jest od wielu lat obok nadmiernej [...]
0 komentarzy
Trudne warunki na drogach - Policja apeluje o ostrożność!

Trudne warunki na drogach – Policja apeluje o ostrożność!

Na drogach występują trudne warunki atmosferyczne. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i życzliwość na drodze. Opady deszczu, zmienna temperatura, mokra [...]
0 komentarzy

Zajmowali się dystrybucją narkotyków na cały kraj

Policjanci stołecznego Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców w Poznaniu zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy zaopatrywali w hurtowe ilości narkotyków grupy przestępcze z całej [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.