Bohaterem kolejnej edycji cyklu ?Spotkania z podróżą? organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce był Łukasz Supergan, specjalista od wypraw długodystansowych, który 11 marca opowiadał o swojej ponad 1000 kilometrowej wyprawie przez Izrael.
Aby dobrze poznać jakiś kraj, należy go przejść pieszo. Tą myślą kierował się Łukasz Supergan, wyruszając na Bliski Wschó d, by przejść Izraelski Szlak Narodowy. To ponad 1000-kilometrowa wędrówka przez Ziemię Świętą, od Morza Czerwonego, przez pustynię Negev, Morze Śródziemne i Galileę. Dwa miesiące wędrówki pokazały mozaikę, jaką jest ten niewielki kraj. Idąc przez pustynię Łukasz Supergan zmagał się z brakiem wody i szukał cudów natury. W miastach, przy obozowych ogniskach i pod dachami domów szukał odpowiedzi na pytanie: czym jest współczesny Izrael? Odwiedzał ultraortodoksów i hipisów, Palestyńczyków i Żydów, ludzi mieszkających w Izraelui mówiących o swoim kraju. Prelekcja ?Milion kroków przez Izrael? stanowiła zarazem refleksję nad współczesnym Izraelem.
Choć Izrael nie jest najłatwiejszym krajem dla samotnego podróżnika, to jak wielokrotnie podkreślał bohater niedzielnej prelekcji, warto go poznać, choćby ze względu na pełne uroku krajobrazy i pradawną kulturę, Uczestnicy spotkanie zasypali Łukasza Supergana gradem pytań, na które prelegent cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Nie zabrakło także pokazu przepięknych zdjęć z tej samotnej wyprawy.
Łukasz Supergan przeszedł 20.000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlakz Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie), wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy. Jest autorem książek ?Pustka wielkich cisz? i ?Pieszo do irańskich nomadów?.