Dyrekcja Ośrodka pozyskała blisko 250 tys. złotych z unijnych środków na realizację projektu „Dostępność Plus dla zdrowia”.
W ubiegłym roku zamontowane zostały nowe, automatyczne drzwi prowadzące do głównej rejestracji i poradni pediatrycznej, co ma duże znaczenie w szczególności dla osób poruszających się na wózkach oraz rodziców z dziecięcymi wózkami.
Z nowym rokiem placówka została doposażona w sprzęty, które spowodują iż wizyty lekarskie oraz badania staną się łatwiejsze dla pacjentów, którzy mają problemy z przemieszczaniem się. Ale nie tylko, dostosowujemy również Ośrodek do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
Pacjenci mogą już korzystać z
- dwóch podnośników podłogowych, które wesprą medyków w transporcie pacjentów z niepełnosprawnościami,
- dwóch pionizatorów, dzięki którym łatwiej będzie przenieść pacjenta z niepełnosprawnością z łóżka na wózek inwalidzki,
- trzech lup elektronicznych,
- czterech wózków inwalidzkich z regulacją wysokości oparcia, siedziska i rączek,
- dwunastu leżanek elektrycznych w gabinetach lekarskich, zabiegowym oraz szczepień.
- wagi umożliwiającej najazd wózkiem inwalidzkim.
W niedługim czasie Ośrodek Zdrowia zakupi również defibrylator automatyczny AED.
Ponadto jeszcze w tym roku Miasto uruchomi aplikację na telefon z prostą w obsłudze nawigacją wewnątrz budynku Ośrodka, mającą ułatwić osobom niewidomym i słabo widzącym samodzielne dotarcie do celu. Przewidziane jest rozwiązanie z wykorzystaniem beaconów, czyli niewielkich nadajników sygnału radiowego, mogących komunikować się ze smartfonami.
Informacji o lokalizacji gabinetów wyposażonych w podnośniki, pionizatory, wagę oraz lupy udzielają pracownicy Rejestracji Ogólnej.
Oprócz sprzętu, przewidziane są także szkolenia dla personelu, które mają na celu usprawnić i podnieść jakość obsługi pacjentów. Personel placówki przejdzie szkolenie połączone z warsztatami z zakresu umiejętności komunikacji z pacjentem. Zaś sześciu pracowników ośrodka odbędzie kurs języka migowego, w tym w zakresie podstawowej terminologii medycznej.