Miejski Ośrodek Zdrowia jest jedyną w Zielonce publiczną placówką medyczną. Od lat przyjmuje kolejnych pacjentów, zmienia się i rozwija dostosowując do potrzeb mieszkańców.
Szczególnie ważne jest, aby budynek Ośrodka był w możliwie jak najwyższym stopniu dostępny i wygodny dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom Dyrektor Miejskiego Ośrodka pozyskała środki w wysokości 240 tys. zł z funduszy unijnych na realizację projektu ?Dostępność Plus dla zdrowia?.
Pierwszy etap modernizacji właśnie został wdrożony. Pacjenci przybywający do Ośrodka mogą już korzystać z nowych drzwi wejściowych do głównej rejestracji. Otwierają się one automatycznie, co znacznie ułatwi wejście pacjentom z niepełnosprawnościami, ale też rodzicom z wózkami.
To jedynie pierwszy krok we wdrażaniu kolejnych zmian. Nowe drzwi, będą również zamontowane w wejściu do poradni pediatrycznej.
Całe przedsięwzięcie składać się będzie z 10 działań ukierunkowanych na dostosowanie placówki medycznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych:
- zakup 2 podnośników podłogowych, które wspomogą medyków w przemieszczaniu pacjentów niepełnosprawnych,
- zakup 2 pionizatorów, które ułatwią przeniesienie pacjenta niepełnosprawnego z łożka na wózek inwalidzki,
- zakup 2 wózków inwalidzkich, które posłużą do transportu pacjentów na terenie placówki POZ,
- zakup 10 leżanek elektrycznych, w które zostaną wyposażone gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy oraz gabinet szczepień. Co warto zaznaczyć, wysokość tych leżanek można dostosować do poziomu wózka, co ułatwi niepełnosprawnym pacjentom i pracownikom ośrodka wykonywanie badań,
- zakup defibrylatora automatycznego AED,
- zakup wagi, ułatwiającej obsługę pacjentów niepełnosprawnych,
- zakup 3 lup elektronicznych.
Oprócz sprzętu, przewidziane są także szkolenia dla personelu, które mają na celu usprawnić i podnieść jakość obsługi pacjentów. Personel placówki przejdzie szkolenie połączone z warsztatami z zakresu umiejętności komunikacji z pacjentem. Zaś sześciu pracowników ośrodka odbędzie kurs języka migowego, w tym w zakresie podstawowej terminologii medycznej.