I Międzynarodowy Festiwal Piosenki Kresowej

Stowarzyszenie ?Pamięć? z Kobyłki we współpracy z powiatem wołomińskim zorganizowało I Międzynarodową Galę Piosenki Kresowej. W Gali zaprezentowało się siedem zespołów z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Gościem honorowym był znany polski reżyser Jerzy Hoffman, który następnego dnia obchodził swój jubileusz. Laureatem został młodziutki zespół Polanie znad Dniepru.

? To ogromny zaszczyt dla naszego powiatu, że możemy tu u nas, na ziemi wołomińskiej, przeprowadzić I Międzynarodowy Festiwal Piosenki Kresowej. Cieszę się, że będziemy mogli obejrzeć wykonawców, którzy przyjechali do nas z odległych miejsc, posłuchać przepięknej muzyki i ocenić wykonawców ? powiedział Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński otwierając Festiwal.

2017-03-23_152832

2017-03-23_152910
Przed licznie zgromadzoną w zielonkowskim ?Galopie? publicznością zaprezentowało się siedem zespołów z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.
Najliczniejszą reprezentację ? trzy zespoły ? wystawiła Ukraina. Rozpoczął z werwą najmłodszy zespół Polanie znad Dniepru z Kijowa na Ukrainie po nich Mołodyczki również z Ukrainy Victoria z Winnicy na Ukrainie. Zaprezentowaly się również dwa polskie zespoły Ruczajok z Białowieży oraz nasz lokalny Chór Cantanti z Kobyłki pod dyrekcją Aliny Stefaniak. Litwę reprezentował zespół Kazokyne a Białoruś Ostromieczewskie Liawony z Brześcia.
Było barwnie, skocznie i wesoło. Polanie znad Dniepru zaprezentowali nie tylko młodzieńczy zapał ale urzekli zarówno jurorów jak i publiczność kultywowaniem tradycji polskiej przeniesionej na współczesne czasy i to oni byli faworytem przeglądu festiwalowego od swojego pierwszego występu, choć kolejni wykonawcy porywali salę do wspólnego śpiewu a nawet do tańca to w ostateczności laureatem I  Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Kresowej zostali Polanie znad Dniepru. Serca publiczności ? szczególnie tej męskiej zabiły mocniej wraz z pojawieniem się na scenie dziewcząt z zespołu Victoria z Winnicy na Ukrainie. Wykonane przez nich utwory harmonizowały z choreografią i strojami. Ogólnie wydarzenie bardzo cieple i niestandardowe w naszych stronach pobudziło wiele osób do wspomnień sprzed lat. Nawiązywały też klimatem do twórczości obecnego na sali cenionego polskiego reżysera Jerzego Hoffmana.  Na zakończenie spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjne Pamięć z Kobyłki podziękowali wszystkim sponsorom i patronom za pomoc w organizacji i wsparcie finansowe wręczając pamiątkowe statuetki. – Ale to nie my dziś tu odegraliśmy najważniejszą rolę. To Jaroslaw Dąbrowski i stowarzyszenie Pamięć przyczyniło się do tego, ze mieliśmy możliwość posłuchania tego wspaniałego koncertu. Wierzę Panie Jarku, że będzie Pan kontynuował ten Festiwal ? powiedział na zakończenie starosta Kazimierz Rakowski.
Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne Pamięć z Kobyłki z Jarosławem Dąbrowskim ? przewodniczącym oraz Powiat Wołomiński.

Teresa Urbanowska
fot. J.M. Komorowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.