22 października 2019 roku Urząd Miasta Kobyłka we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wsparcie finansowe w ramach programu rządowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, adresowanego do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Usługa asystenta jest formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
Do zadań asystenta należeć będą m.in. pomoc w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych. Mogą być realizowane przez 7 dni w tygodniu, w godz. 7:00 ? 22:00, limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika programu wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie. Usługi asystenta mogą świadczyć: osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej oraz osoby z wykształceniem przynajmniej średnim posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, a także usługi w ramach ?Opieki wytchnieniowej? oraz ?Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych?. Z takich form pomocy dotychczas korzystają mieszkańcy Kobyłki.
Źródłem finansowania programu są środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w tym roku kwotę 30 mln zł, a w przyszłym 50 mln zł. Środki pokrywać będą koszty wynagrodzenia asystentów, zakupów biletów komunikacji publicznej dla asystentów oraz koszty ubezpieczeń OC lub NNW asystentów.
O środki z Funduszu Solidarnościowego mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego. W ramach programu mogą otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. kosztów realizacji usług asystenta. O tym, czy Miasto uzyska dofinansowanie poinformujemy niezwłocznie po uzyskaniu wyniku postępowania.