Na wczorajszej (23 września) sesji Rady Miasta uchwalony został dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkolnych. Zwiększony dodatek, który funkcjonuje już w przypadku nauczycieli w szkołach, zostanie w tej samej kwocie przyznany wychowawcom przedszkolnym. Zacznie być wypłacany w połowie listopada, z wyrównaniem od 1 września br.
– Jest to dodatkowy koszt dla Miasta, ale moim zdaniem zaprocentuje w przyszłości, bo nasze kobyłkowskie dzieci są najważniejsze ? mówi Edyta Zbieć, Burmistrz Kobyłki. Inwestycja w edukację jest konieczna od najmłodszych lat życia dziecka. Wyrównywanie szans, dawanie możliwości rozwoju talentów i wspieranie zdobywania wiedzy i umiejętności na każdym etapie edukacyjnym to obowiązek każdego samorządu. Inwestycja w edukację jest bowiem podstawą rozwoju każdej lokalnej społeczności. – W Kobyłce doskonale to rozumiemy. Razem z dyrektorami szkół staramy się robić wszystko, żeby wyposażać naszych uczniów w kompetencje niezbędne w ich dorosłym życiu ? dodaje Burmistrz Edyta Zbieć.
Dlatego właśnie specjaliści od pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Miasta wyszukują wszystkie możliwe okazje na zdobycie dodatkowych finansów na edukację.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się doposażyć szkoły ? w SP3 utworzono pracownię językową, wyposażoną w Cyfrowe Laboratorium Fonetyczne, a także w bezprzewodowy system komunikacji i transmisji danych. Zajęcia w nowatorskiej pracowni będą miały pozytywny wpływ na rozwój kompetencji językowych uczniów, a laboratorium językowe pozwoli maksymalnie wykorzystać czas lekcyjny. W każdej publicznej szkole został również zainstalowany sprzęt, zakupiony dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków unijnych w projekcie ?Wsparcie dla uczniów Gminy Kobyłka poprzez rozwijanie ich kompetencji kluczowych i umiejętności?. W ramach projektu w każdej z trzech kobyłkowskich szkół powstały pracownie 3D wyposażone w trzy rodzaje drukarek (jedno i dwugłowicowych), ręczny skaner 3D, laptop i filament do drukarek (jest to materiał używany w procesie druku).
Dzięki poprawie jakości i rozszerzaniu oferty edukacyjnej szkół, przez prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowych technologii oraz nauczania metodą eksperymentu wzrasta poziom kompetencji, postaw i umiejętności uczniów. Wykorzystanie aktywnych metod edukacji rozbudza w dzieciach i młodzieży zainteresowania, ich twórczy potencjał, może powodować nowe pasje, rozwijać aspiracje edukacyjne. To wszystko będzie przydatne w dalszych etapach edukacji i później – na rynku pracy.
Miasto nie zapomina również o najmłodszych uczniach, czyli o przedszkolakach i ich nauczycielach. W tym roku do publicznych przedszkoli uczęszcza ponad 400 dzieci. Dla wszystkich dzieci, zgłoszonych w postępowaniu rekrutacyjnym zostało zapewnione miejsce w placówkach, a 80 dzieci w wieku od 3 do 6 lat przywitało nowy rok nauki w drugiej lokalizacji Przedszkola nr 1 – przy ul. Ks. Marmo 13.
Niebawem nauczyciele wychowania przedszkolnego otrzymają dodatek funkcyjny za wychowawstwo w przedszkolu, którego wstrzymanie od 1 września 2019 r. było spowodowane zmianą w ostatnim czasie przepisów prawa oświatowego. W Urzędzie Miasta Kobyłka został przygotowany projekt nowego Regulaminu określającego niektóre zasady wynagradzania nauczycieli, w tym wysokość dodatku za wychowawstwo w oddziale w publicznym przedszkolu.
W Urzędzie Miasta planuje się także zmianę regulaminu wynagradzania nauczycieli oraz zmiany w zakresie udzielania pomocy zdrowotnej nauczycielom.