Jarosław Florczak był uczniem Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie i zawodnikiem klubu siatkarskiego Huragan. Zginął na służbie 10 kwietnia 2010 roku podczas lotu do Smoleńska.
Osobom związanym z siatkówką, przyjaciołom, znajomym płk. Jarosława Florczaka nie muszę tego wyjaśniać. Pozostałym wspomnę tylko, że Jarek – pozwalam sobie tak o nim mówić, bo miałam okazję znać go osobiście – był uczniem Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie i zawodnikiem klubu siatkarskiego Huragan.
Tak jak wielu innych młodych chłopaków w latach siedemdziesiątych trenował siatkówkę w klubie siatkarskim Huragan Wołomin. Pasja takich trenerów jak Andrzej Doktorski, Karol Moczydłowski, Mieczysław Rosłan przyciągała do tego sportu. Wielu młodych chłopców poświęcało swój czas tej wspaniałej sportowej pasji, nawiązywały się tam nowe znajomości, przyjaźnie. Na boisku i poza nim uczyli się wzajemnego szacunku, współpracy w grupie, lojalności i zdrowej sportowej rywalizacji. I tak siatkarskie boisko połączyło losy: Sławomira Bujniaka, Roberta Dołowego, Tomasza Kielmansa, Zbigniewa Kułaka, Andrzeja Pielacha, Dariusza Pabijana, Waldemara Penara, Andrzeja Rostka, Adama Trzcińskiego, Krzysztofa Walczuka i wielu wielu innych . Losy Jarka, tak jak innych młodych siatkarzy z tego okresu, to czas obowiązkowej służby wojskowej, a potem realizacji różnych życiowych wyborów. Po otrzymaniu propozycji z Biura Ochrony Rządu Jarek swoje życie zawodowe poświęcił – w dosłownym tego słowa znaczeniu – ochronie najważniejszych osób w państwie.
Zginął na służbie 10 kwietnia 2010 roku podczas lotu do Smoleńska.
?Florek? – Jarosław Florczak (ur. w 1969 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) ? podpułkownik Biura Ochrony Rządu.
W latach 1976-1984 był uczniem Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie (klasa o profilu sportowym), należał do drużyny siatkarskiej.
W latach 1984-1989 uczęszczał do Technikum Elektrycznego w Zielonce. W szkole średniej był sędzią koszykówki damskiej.
W BOR służył 21 lat. W tym czasie był m.in. w grupie chroniącej premier Hannę Suchocką, premiera Waldemara Pawlaka, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego . Podczas wizyty Jana Pawła II był w grupie chroniącej. Był konsultantem ds. BOR – serialu Ekipa. W 2007 roku przeszedł na emeryturę, z której wrócił jednak na prośbę szefa BOR. Podczas obchodów katyńskich koordynował i nadzorował akcję BOR.
Pasjonował się siatkówką; był członkiem reprezentacji BOR w tej dyscyplinie.
Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Był najwyższym stopniem funkcjonariuszem BOR, który poniósł wówczas śmierć. Pośmiertnie został awansowany na stopień pułkownika BOR. Został pochowany 21 kwietnia 2010 roku na cmentarzu w podwarszawskich Ząbkach. Miał żonę i jedną córkę.Ordery i odznaczenia:
? Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ? Brązowy Krzyż Zasługi
? Brązowy Medal ?Siły zbrojne w Służbie Ojczyzny? ? Odznaka Honorowa BOR ? Gwiazda Iraku
Zbigniew Kułak, obecnie trener i wychowawca młodzieży, kolega Jarka z siatkarskiego boiska zastanawiał się nad uczczeniem jego pamięci. Narodziła się myśl organizowania corocznych rozgrywek dla najmłodszych siatkarzy – tak powstał Memoriał im. płk. Jarosława Florczaka. Co roku jako Uczniowski Klub Sportowy Piątka gościmy wielu uczestników tego wydarzenia. Są to drużyny z czołowych klubów siatkarskich Mazowsza: MDK – Warszawa, MOS-Wola, Plas-W-wa, Czarni – Radom, drużyny z Wyszkowa, Tłuszcza, Ostrołęki, Łodzi, Mrozów, Siedlec, Białegostoku. Mieliśmy też gości z Będzina i Ełku a w tym roku ugościmy siatkarzy z Gdańska i Bzury Ozorków.
W zależności od tego, jak w danym roku przebiegają klubowe rozgrywki ogólnopolskie Kinder, gościmy różne zespoły. Uśmiech grających dzieci, rodziny, a przede wszystkim córki płk. Florczaka, wdzięcznej za to, że pamięć o jej ojcu jest wciąż żywa, to dla nas największa nagroda i mobilizacja do tego, żeby działać dalej. Dziś z perspektywy lat, różnych wydarzeń, doświadczeń, ocen i opinii, które do nas docierają, myślę, że jest to najlepsza forma uczczenia pamięci ?Florka?. Bez względu na zmiany polityczne w kraju, co roku urzędnicy wysokiego szczebla nie odmawiają nam wsparcia dla tego ważnego dla siatkówki? miasta? wydarzenia. Od lat patronat nad Memoriałem obejmuje: Minister Sportu i Turystyki, Polski Związek Piłki Siatkowej,do tej pory patronat obejmował BOR a z racji likwidacji tej formacji w tym roku będzie to SOP Służba Ochrony Państwa. Współorganizatorem tegorocznego wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Wołominie.
Przyjaciele Jarka – czy to z siatkarskiego boiska, czy ze służby w BOR – wspierają nas pracą, wiedzą, zaangażowaniem i niejednokrotnie sponsoringiem. Pomagają nam także lokalne urzędy: Starostwo, Gmina Wołomin, Szkoła, Ośrodek Sportu i Rekreacji Huragan i liczni wolontariusze oraz ludzie dobrej woli.
Tegorocznemu memoriałowi tak jak każdemu poprzedniemu towarzyszy wydarzenie niespodzianka. Mieliśmy między innymi : pokaz sprzętu BOR, pokazy technik walki w wykonaniu utytułowanych zawodniczek BOR .
Plakat z planem imprezy już wkrótce. Zaczynamy 21 kwietnia w SSP 5 Wołomin przy ul. Lipińskiej 16, wręczenie nagród dla zwycięzców o 17.00 a godz. 18.00 wydarzenie niespodzianka . Pamiętajcie: ? Gramy dla Florka?.
Główny organizator Memoriału ? Uczniowski Klub Sportowy ?Piątka?powstał w roku 2011.
Szkoli chłopców z klas IV-VI w piłce siatkowej. Są to na dzień dzisiejszy głównie dzieci uczęszczające do Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie.
Bronisława Kułak