Mazowsze liderem innowacji!

Mazowsze liderem innowacji!

Województwo mazowieckie liderem Barometru Innowacyjności! Mazowsze uzyskało bardzo wysoki poziom we wszystkich analizowanych kategoriach. Zasoby ludzkie, innowacyjność przedsiębiorstw, działalność badawczo-rozwojowa czy rozwój gospodarczy – to najmocniejsze strony regionu. Raport opracował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

 „Barometr Innowacyjności Pomorza 2024”[1] opracowany przez Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) to kompleksowa analiza poziomu innowacyjności polskich regionów. Celem badania było określenie stopnia innowacyjności polskich województw oraz wskazanie, jak na ich tle wypada województwo pomorskie. W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez IBnGR województwo mazowieckie zajęło pierwsze miejsce.

 – Kilka tygodni temu odbierałem w Brukseli prestiżową Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości dla Mazowsza, którą przyznał nam Europejski Kongres Regionów. Teraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenił postępy naszego województwa w obszarze innowacyjności oraz rozwoju przedsiębiorczości. Otrzymaliśmy zaszczytny tytuł lidera w tym obszarze. Okazuje się, że różne ośrodki badające ten proces dostrzegają olbrzymie osiągnięcia województwa mazowieckiego. To nie tylko nas bardzo cieszy, ale również motywuje do jeszcze większej pracy – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Co zadecydowało o sukcesie Mazowsza?

Czynniki innowacyjności, które w największym stopniu budują silną pozycję Mazowsza i zostały najwyżej ocenione w badaniu, to: działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw i w szkolnictwie wyższym, otoczenie społeczno-kulturowe, poziom rozwoju gospodarczego oraz innowacyjność przedsiębiorstw.

Województwo mazowieckie zdobyło także wysoką pozycję w takich kategoriach badawczych, jak ekosystem gospodarczy – 2. miejsce (pierwsze zdobyło woj. pomorskie), zasoby ludzkie – 3. miejsce (zwyciężyło woj. śląskie, na drugim miejscu znalazło się woj. małopolskie), efektywność działań badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach – 3. miejsce (liderem jest woj. śląskie, a na drugim miejscu znalazło się woj. małopolskie) i efektywność działań B+R w szkolnictwie wyższym i instytucjach naukowych – również 3. miejsce (pierwsze należy do woj. śląskiego, a drugie do woj. małopolskiego).

Autorska metoda badawcza opracowana przez nas bierze pod uwagę nie tylko wewnętrzne czynniki wpływające na poziom regionalnej innowacyjności, lecz także kontekst współczesnych uwarunkowań, w których znajduje się Polska i Europa. Zatem raport jest zarówno analizą wynikową czynników „klasycznych”, znanych z teorii ekonomicznych, jak i czynników nowego typu, uwzględniających m.in. aktualne makrotrendy ekonomiczne – mówi Jan Maria Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W raporcie wykorzystane zostały dane ilościowe z lat 2021-2023, pochodzące głównie z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego i Europejskiego Urzędu Statystycznego, czyli Eurostatu.

Merytoryczny zakres raportu odnosi się do pojęcia innowacyjności regionu, rozumianej jako jego zdolność do tworzenia, rozwijania oraz przyjmowania (adaptacji) nowych pomysłów, technologii oraz procesów, prowadzących do postępu ekonomicznego, społecznego i technologicznego. Owa zdolność wynika z wielu czynników. Obszary oferujące ich optymalną kombinację uznać należy za najbardziej innowacyjne. Celem badania nie było wskazanie absolutnego poziomu innowacyjności polskich regionów, lecz ich relatywnej innowacyjności względem siebie.

Jak wypadamy na tle Europy?

Z raportu European Innovation Scoreboard 2023[2] wynika, że wśród 27 państw Unii Europejskiej, Polska pod kątem innowacyjności zajmuje 24. miejsce, znajdując się na poziomie 62,8% przeciętnej unijnej. Wraz z Chorwacją, Słowacją oraz wyprzedzonymi przez nasz kraj Łotwą, Bułgarią i Rumunią, Polska została zaklasyfikowana do grupy wschodzących innowatorów. Również polskie województwa wiele tracą do najbardziej innowacyjnych unijnych regionów. Według raportu Regional Innovation Scoreboard 2023[3] najbardziej innowacyjny polski region – warszawski stołeczny, plasuje się dopiero na 119. pozycji wśród wszystkich 239 analizowanych przez raport europejskich regionów.

Więcej informacji z Mazowsza

Znamy już nominacje Norwidowskie 2024

Wybitny śpiewak operowy, słynący z charyzmatycznej osobowości scenicznej – Wiesław Ochman odbierze w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia”. Znamy [...]
0 komentarzy
Mazowsze liderem innowacji!

Mazowsze liderem innowacji!

Województwo mazowieckie liderem Barometru Innowacyjności! Mazowsze uzyskało bardzo wysoki poziom we wszystkich analizowanych kategoriach. Zasoby ludzkie, innowacyjność przedsiębiorstw, działalność badawczo-rozwojowa czy rozwój gospodarczy [...]
0 komentarzy
Rower rządzi!

Rower rządzi!

Spełnia zarówno funkcje robocze, jak i rekreacyjne – niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku użytkownika. Jeździmy jednośladem do szkoły, na uczelnię i do [...]
0 komentarzy
Zachorowałeś gdy twoja umowa o pracę wygasła? Dowiedz się co ci przysługuje.

Zachorowałeś gdy twoja umowa o pracę wygasła? Dowiedz się co ci przysługuje.

Rozchorowałeś się w momencie, gdy twoja umowa o pracę wygasła? Masz prawo do płatnego chorobowego, jeśli dostałeś eZLA wciągu 14 dni po ustaniu [...]
0 komentarzy
Ruszył nabór wniosków „Dobry Start”

Ruszył nabór wniosków „Dobry Start”

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”.  Program to inwestycja w [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.