Są gotowi, by w każdej chwili ruszyć na ratunek – bez względu na porę dnia i pogodę. Mowa o mazowieckich ratownikach medycznych, lekarzach i pielęgniarkach systemu ratownictwa medycznego. Aby zwrócić uwagę na ich wymagającą pracę, 13 października ustanowiono Dniem Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się uroczysta gala. Podczas wydarzenia, w którym wzięli udział marszałek Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, zostało uhonorowanych ponad 140 pracowników stacji pogotowia i szpitalnych oddziałów ratunkowych na Mazowszu.
Celem ustanowienia święta jest podkreślenie szczególnej roli ratowników medycznych i podziękowanie wszystkim osobom, które ratują ludzkie życie. Na Mazowszu jest 214 jednostek systemu ratownictwa medycznego, w tym 37 specjalistycznych i 177 podstawowych, a także 3 śmigłowce i 33 szpitalne oddziały ratunkowe (SOR)[1].
Według danych GUS-u w 2022 roku samych wyjazdów do miejsca zdarzenia było blisko 435 tys. – najczęściej (ponad 330 tys. razy) karetki jechały do domów, najrzadziej – do szkół. Ratownicy udzielili świadczenia medycznego blisko 564 tys. osób.
Sejmik województwa mazowieckiego pomaga zespołom ratownictwa medycznego w ich codziennej pracy. Dzięki unijnemu projektowi covidowemu realizowanemu przez samorząd Mazowsza do tej pory sfinansowano m.in. zakup 146 karetek, aparatury medycznej, wyposażenia, środków ochrony indywidualnej oraz wykonanie robót budowlanych w placówkach medycznych. Ponadto w latach 2018-2023 z budżetu województwa udało się zakupić 50 karetek systemowych o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Sejmik Mazowsza pomógł również przy remontach budynków stacji pogotowia i wyczekiwania oraz w zakupie sprzętu. Na ten cel przeznaczono ponad 15 mln zł.
[1] Plan Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, dane na 1.10.2023 r.