Marta Godlewska: Duże uproszczenia w prawie budowlanym

Odwrotne obciążenie dla podwykonawców budowlanych
Od 01 stycznia 2017 roku zmieniły się przepisy o VAT, w zakresie usług świadczonych m.in. przez Podwykonawców robót budowlanych dla Generalnego Wykonawcy. Jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ uderza w ogromna strefę na rynku jakim są usługi budowlane. Głównym założeniem noweli ma być walka z wyłudzaniem VAT przez nieuczciwych przedsiębiorców, jednak jak na razie przysporzyło to problemów podwykonawcom i ich zleceniodawcom. Już teraz wielu przedsiębiorstwom trudno zdefiniować zakres współpracy z innym przedsiębiorcą i określić czy podlega ona nowelizacji czy też nie.
Zmiana dotyczy kwestii zastosowania ODWROTNEGO OBCIĄŻENIA usług budowlanych  wykonywanych w ramach podwykonawstwa zgodnie z PKWiU określonym w załączniku 14 do ustawy o VAT .  Zatem problem dotknie firm budowlanych działających przy większych przedsiębiorcach na zasadzie generalny wykonawca ? podwykonawca. W tej chwili jest to bardzo powszechne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej firm na rynku usług budowlanych. Dodatkowo stale rosnąca ?moda? na tzw. samozatrudnienie również powoduje konieczność prześledzenia kontraktów pod kątem podwykonawstwa i podlegania nowelizacji.
Każda rozpoczęta usługa budowlana w styczniu 2017 roku w ramach zlecenia od Generalnego Wykonawcy, podlegająca załącznikowi 14 do ustawy o VAT, musi zostać zafakturowana z odwrotnym obciążeniem. To na Generalnym Wykonawcy będzie spoczywał obowiązek przekazania należnego podatku VAT odpowiedniemu Urzędowi Skarbowemu.  Generalny Wykonawcy nie może być mylony z Inwestorem, gdzie zlecający może być Inwestorem i wtedy usługa budowlana nie będzie podlegała odwrotnemu obciążeniu, ponieważ wtedy taki zleceniobiorca jest wykonawcą.
Mechanizm odwrotnego obciążenia dotyczyć będzie w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9
b) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przepis o odwrotnym obciążeniu w przypadku usług budowlanych stosowany ma być, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca (art. 17 ust. lh ustawy o VAT).
Z moich obserwacji wynika, że ta nowelizacja jeszcze długo będzie przysparzała problemów przedsiębiorcom, ale podobno dzięki niej fiskus uniknie wyłudzeń VAT-u i to ma być priorytetem tych zmian. Pytanie tylko jakie konsekwencje czekają przedsiębiorcę, który błędnie zinterpretował swój kontrakt i nie zastosował się do ustawy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.