Marta Godlewska: Duże uproszczenia w prawie budowlanym

Już od 01 stycznia 2017 roku wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego. Obowiązujące od nowego roku przepisy wydłużają listę robót budowlanych, które będzie można przeprowadzić tylko na zgłoszenie lub nawet bez uzyskiwania jakiejkolwiek zgody oraz bez zbędnych formalności. Podyktowane jest to nadmierną ilością zgłoszeń, wniosków, ponieważ każdy z nas boi się posądzenia przez Urzędy o samowolę budowlaną, nawet w przypadku poszerzenia otworu na drzwi w domu, co zakrawa o komedię w Wydziałach Budownictwa.
Nie trzeba będzie już zgłaszać budowy: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw.; suszarni kontenerowych do 21 mkw.; instalacji klimatyzacyjnych, przydomowych basenów i oczek wodnych do 50 mkw. Dotyczy to również budowy zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach. Do powyższych w tej chwili niezbędne jest zgłoszenie o zamiarze budowy. Zaś te wymagające pozwolenia na budowę tj. zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich oraz zatok parkingowych na tych drogach wymagać będą tylko zgłoszenia. Ustawodawca postanowił także poluzować formalności przewidziane dla wiat. Te o powierzchni do 35 mkw. nie będą wymagać nawet zgłoszenia.Przepusty o średnicy do 100 cm obecnie wymagają pozwolenia na budowę, a po nowelizacji nie będą wymagały ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
Ponadto proponuje się umożliwienie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu tymczasowego, w skutek czego po upływie terminu określonego w zgłoszeniu w dalszym ciągu będzie można użytkować ten obiekt. Obecnie po upływie tego terminu bezwzględnie musi on zostać rozebrany. Nie ma możliwości doprowadzenia do sytuacji, w której taki obiekt będzie nadal użytkowany.
Nowe przepisy przewidują, że odstąpienie od zapisów w projekcie budowlanym wynoszące nie więcej niż 2 procent będzie dopuszczalne bez konieczności ubiegania się o projekt zamienny. Chodzi o zmiany dotyczące m.in. wysokości, szerokości i długości planowanego obiektu. Po zastosowaniu 2-procentowego odstępstwa nie będzie można jednak wykraczać poza obszar oddziaływania inwestycji.
To tylko nieliczne zmiany, które powodują zdecydowane ułatwienie inwestycji budowalnej. Jednak nie jest to jedyna zmiana jakie szykuje się w naszym ustawodawstwie , trwają prace nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym , który ma skupić wszelkie procedury inwestycyjne a tym samym ułatwić Polakom działania w zakresie własnych ?czterech kątów?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.