W 79. rocznicę tragicznych wydarzeń hołd pomordowanym oddali mieszkańcy i władze samorządowe Marek oraz Zielonki
79. lat temu w okolicy jeziora Kruczek doszło do straszliwej zbrodni na ludności cywilnej. Niemieccy okupanci bestialsko zamordowali kilkudziesięciu mieszkańców. Uroczystości poprowadził wiceburmistrz Paweł Pniewski, który przypomniał, że ludzie Ci zginęli w odwecie za akcje polskiego podziemia, a ich wyłączną winą było to, że są Polakami. Podkreślił, że naszym obowiązkiem jest kultywować pamięć o tych wydarzeniach, by nigdy więcej nie doszło do okrucieństw jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Na Kruczku zginęło więcej niż 50 osób chociaż udało się ustalić personalia 48 z nich. Następnie głos zabrała pani Wanda Jędrysiak – ostatni żyjący świadek tamtych wydarzeń i opowiedziała zgromadzonym o swoich przeżyciach. Wiele osób nie kryło wzruszenia, chociaż pokoleniu urodzonemu w pokoju trudno zrozumieć okrucieństwa wojny.
Wieńce pod pomnikiem złożyli:
- kombatant walk o niepodległość porucznik Leopold Kielak
- pani Wanda Jędrysiak z domu Kostrzewa z rodziną
- przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach
- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach
- Komitet PIS w Markach
- przedstawiciele stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga
- przedstawiciele Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii
- wspólny wieniec w imieniu mieszkańców Marek i Zielonki przedstawiciele władz lokalnych: burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, wiceburmistrz miasta Marki Paweł Pniewski, przewodnicząca Rady Miasta Marki Agnieszka Lużyńska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zielonka Łukasz Jagliński, sekretarz miasta Zielonka Renata Jóżwiak oraz radni: Anna Chojecka, Robert Szafrański, Jarosław Jaździk, Anna Abramczyk, Jadwiga Wójcik, Eryk Radziszewski, Tomasz Pieloszczyk i Piotr Pietruszka.
Modlitwę za zmarłych oraz za Ojczyznę poprowadził ks. Kazimierz Sztajerwald, który wspomniał że wojna to pogarda jednego człowieka dla drugiego i nie ma wytłumaczenia dla jej okrucieństw a broniący Ojczyzny zasługują na najwyższy szacunek.
Uczestnicy spotkania udali się także na Zieleniec. Tutaj przy ul. Głównej znajduje się pomnik 11 rozstrzelanych mieszkańców Marek. Złożyli pamiątkowe wieńce i rozpalili znicze.
Wartę honorową zapewnili, jak co roku, przedstawiciele Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii Kaczyńskich.