17 maja upłynie I kadencja Mareckiej Rady Seniora (MRS). W jej składzie zasiadały osoby 60+, które aktywnie działały na rzecz środowiska seniorów w naszym mieście. Informator dla Seniora, jednodniowa jadłodzielnia, ogólnorozwojowe zajęcia „Aktywny Senior” czy też współorganizacja pierwszej mareckiej konferencji „Seniorzy mareccy – kierunek aktywność” to tylko część pomysłów Mareckiej Rady Seniorów zrealizowanych przy współpracy z Urzędem Miasta Marki.
Zgodnie ze statutem MRS przeprowadzone zostaną wybory na II kadencję.
Mamy w naszym mieście ponad 5 tys. seniorów. Gorąco zachęcam ich do udziału w wyborach – zgodnie z naszym hasłem „Marki Włącz się”. Niech wejdą do kolejnej rady osoby aktywne, kreatywne, działające na rzecz seniorskiej (i nie tylko) społeczności – mówi burmistrz Jacek Orych.
27 marca w drodze losowania wyłoniono członka komisji wyborczej – przedstawiciela seniorów do prac nad wyborami do Mareckiej Rady Seniorów II kadencji. Spośród zgłoszonych kandydatów wylosowana została Pani Krystyna Nerło, która uzupełni skład komisji. W jej skład wejdą jeszcze: Paweł Pniewski, zastępca burmistrza, oraz Monika Banaszek, naczelnik Wydziału Aktywności Lokalnej CAF3.
Do 21 kwietnia można składać kandydatury do MRS w Wydziale Aktywności Lokalnej CAF3 przy ul. Fabrycznej 3. Każda kandydatura musi uzyskać 10 głosów poparcia. Formularze będą dostępne w CAF3. Do 28 kwietnia burmistrz wyda obwieszczenie zawierające imienną listę kandydatów do MRS wraz z krótkim biogramem.
Jeśli liczba poprawnie zgłoszonych kandydatów będzie większa niż 15, odbędzie się głosowanie 10 maja. Jeśli będzie mniej niż 7 kandydatur, MRS nie zostanie utworzona. W przypadku, gdy liczba kandydatur zamknie się w przedziale 7-15 osób, wszystkie automatycznie wejdą do Rady – tłumaczy Monika Banaszek.
Marecka Rada Seniorów jest organem o charakterze opiniodawczym, interwencyjnym i inicjującym. Jej członkami są osoby w wieku 60+ wybierane przez mieszkańców miasta. Rada działa w obszarach:
- integracji i wspierania środowiska osób starszych oraz reprezentowania zbiorowych interesów tych osób na zewnątrz,
- wspierania aktywności osób starszych,
- profilaktyki i promocji zdrowia osób starszych,
- zapobiegania i przeciwdziałania marginalizacji osób starszych,
- zapewnienia osobom starszym dostępu do edukacji i kultury.