Marki – projekt Bliżej Rynku Pracy

Zwiedzanie Elektrociepłowni Żerań, pobyt w warsztatach remontowych na Okęciu, spotkanie prowadzone po angielsku ze stewardesami i szkolna giełda zawodów. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie angażują uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Markach. Szkoła od października 2017 roku jest uczestnikiem Projektu  Bliżej Rynku Pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego ZIT WOF, wdrażanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Liderem projektu jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami Uniwersytet Warszawski oraz dziewięć gmin podwarszawskich, a wśród nich Gmina Miasto Marki. Wsparcie w ramach projektu skierowane jest do 71 szkół z oddziałami gimnazjalnymi, czyli łącznie dociera aż do 4445 uczniów.

Celem głównym projektu  jest podniesienie wśród uczniów kompetencji kluczowych w zakresie budowania ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej i poruszania się po rynku pracy, a poprzez to zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia.

Projekt jest dużym przedsięwzięciem, w które zaangażowali się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Jednym ze znaczących działań były warsztaty Bliżej Rynku Pracy prowadzone w roku szkolnym 2017-2018 we wszystkich klasach trzecich gimnazjum.

Oprócz warsztatów prowadzone są w klasach gimnazjalnych zajęcia dotyczące podejmowania świadomych decyzji dotyczących wyboru ścieżki kariery zawodowej. W tym celu uczniowie  uczestniczą w spotkaniach, które przybliżają różne grupy zawodów. Zajęcia mają na celu lepsze poznanie siebie i swoich mocnych stron.

Szkolny koordynator projektu wspólnie z nauczycielami oraz wychowawcami organizuje wycieczki do zakładów pracy, szkół ponadgimnazjalnych oraz na wyże uczelnie. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Markach odwiedzili między innymi siedzibę PLL LOT na Okęciu, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda praca inżynierów, mechaników zajmujących się naprawą samolotów, poznawali tajniki zawodu stewardesy (spotkanie prowadzone było w języku angielskim).  Uczniowie odwiedzili także Elektrociepłownię Żerań, by poznać zawody związane z elektrociepłownictwem. Zapoznali się z procesami wytwarzania ciepła, dowiedzieli, jak powstaje energia elektryczna i prąd. Zobaczyli elektrociepłownię ?od kuchni?. Wzięli też udział w organizowanej przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej wystawie ?Jak to działa? -Technologie XXI wieku”. Studenci przedstawili fascynujące zjawiska związane z technologiami XXI wieku. Animatorzy wyjaśniali podstawy fizyczne zjawisk oraz na oczach uczniów przeprowadzali interesujące demonstracje.

Jednym z ważnych kroków na ścieżce kariery zawodowej dla uczniów klas trzecich gimnazjum jest wybór odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej. Stąd wizyty na Targach Edukacyjnych EXPO.

Do Zespołu Szkół nr 2 w Markach szkoły zapraszani są także przedstawiciele różnych zawodów, prowadzą z młodzieżą warsztaty i spotkania, przedstawiając wykonywane przez siebie zawody, mówią o  ścieżce kariery zawodowej. Trzecioklasiści poznali miedzy innymi zawód dziennikarza, psychologa, ekonomisty, żołnierza zawodowego, architekta krajobrazu. To ważne dla młodzieży spotkania, często stanowią dla uczniów inspirację do dalszych poszukiwań zawodowych.

 

Bardzo ważne na współczesnym rynku pracy, cenione przez pracodawców są także tak zwane umiejętności miękkie, takie jak: komunikacja, praca w zespole, proaktywność, udział w szkolnej debacie służył rozwijaniu między innymi tych umiejętności.

Można mieć nadzieję, że działania realizowane w ramach Projektu Bliżej Rynku Pracy-Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF prowadzi do podniesienia kompetencji kluczowych w zakresie budowania ścieżki kariery zawodowej.  W uczestnikach rozbudza ciekawość, zachęca do planowania kariery, skłania do poszukiwania zawodów marzeń.

Źródło: UM Marki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.