Rada Miasta przyjęła nowy program prozdrowotny, który uzyskał pozytywną ocenę Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie oraz Wojewody Mazowieckiego.
Czasem rodzicom, nie udaje się jej rozpoznać. Wydaje się, że nic dzieciom nie jest. Myślą – to przemęczenie, to dojrzewanie…
A tymczasem tuż za progiem czai się depresja, która w najgorszym wypadku może zakończyć się tragedią. Róbmy więc wszystko, by jej uniknąć – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.
Właśnie z tego powodu samorząd marecki przygotował program profilaktyki zaburzeń depresyjnych wśród nastolatków, które uczęszczają do szkół. Uchwała w tej sprawie była przedmiotem obrad środowej Rady Miasta (27 marca) i została przez radnych zaakceptowana.
Chcemy przede wszystkim zapobiegać i wykrywać niepokojące sytuacje. Naszym programem profilaktycznym obejmiemy uczniów klas siódmych (grupa ponad 1800 osób), rodziców i opiekunów prawnych, wychowawców klas, pedagogów, psychologów – tłumaczy Jacek Orych.
W ramach programu zamierzamy przeprowadzić (poprzez podmiot wyłoniony w otwartym konkursie):
działania szkoleniowe z zakresu zaburzeń depresyjnych dla wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych
działania z zakresu edukacji zdrowotnej (psychoedukacja) dla rodziców/opiekunów prawnych realizowane poprzez cykl wykładów z zakresu profilaktyki zaburzeń psychicznych
działania z zakresu edukacji zdrowotnej (psychoedukacja) dla nastolatków prowadzone przez wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych
zaoferujemy także bezpośrednią pomoc dla dzieci, które są zagrożone depresją poprzez wizyty i sesje terapeutyczne
zrealizujemy także ogólną kampanię informacyjną – informuje UM Marki