Takiego wydarzenia w murach MOK jeszcze nie było! Na podstawie opowiadania „Sanatorium pod klepsydrą” powstaje w MOK-u teatralna podróż w czasie nawiązująca do historii Marek, jego nieobecnych żydowskich mieszkańców oraz słynnego sanatorium doktora Władysława Olechnowicza w Czerwonym Dworze, w którym zmarł wybitny litewski artysta Mikołaj Konstanty Čiurlionis.
Nasz ośrodek zamieni się w tytułowe sanatorium, a prawie wszystkie pomieszczenia MOK-u staną się miejscem akcji. Widzowie będą zwiedzać poszczególne przestrzenie, ale też obserwować na ekranach, co się dzieje w innych salach. Scenografia i kostiumy nawiążą do twórczości Bruno Schultza i Mikołaja Konstantego Čiurlionisa wprowadzając konwencję zawiłego snu. Wiersze Witkacego, Brechta i Tuwima z muzyką Dawida Ludkiewicza zaśpiewają: Anna Lubańska (Opera Narodowa), Aleksandra Jankowska, Adam Tkaczyk, Piotr Wiszniowski (Teatr Żydowski). Wystąpią także studenci Akademii Teatralnej w Warszawie oraz aktorzy Sceny Głównej Handlowej.
Całość reżyseruje Jerzy Łazewski (znany mareckiej publiczności z Tryptyku Romantycznego). Scenografię przygotowali Jerzy Łazewski, Hanna Mrozowska i Luiza Wojciechowska-Konopka, kostiumy – Hanna Mrozowska, materiały filmowe – Marcin Skotnicki.
– W przygotowanie widowiska włączyliśmy sztuczną inteligencję (AI) – dodaje Aleksandra Jankowska, dyrektor MOK.
Zapraszamy też na trzy wykłady, wprowadzające w tematykę tego niezwykłego spektaklu: o twórczości Čiurlionisa, Schulza oraz o historii zapomnianych żydowskich mieszkańców naszego miasta. – informuje UM Marki
Premiery teatralne – 6 i 8 grudnia (piątek, niedziela),
wykłady – 7 grudnia (sobota).
Liczba miejsc ze względu na specyfikę spektaklu ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na mokmarki.pl. Liczba miejsc ograniczona! Planujemy też streaming i realizację filmu ze spektaklu. Premiera filmu odbędzie się na scenie MCER-u 14 grudnia.
Projekt jest finansowany z programu KPO. Granty 2024