Marki – jest umowa z dostawcą i dystrybutorem węgla

Czy gminy będą sprzedawały węgiel?

Tona paliwa w preferencyjnej cenie będzie kosztować 1900 zł. Czekamy jeszcze tylko na węgiel – informuje marecki ratusz.

– Jednym z najgorętszych tematów chłodnej jesieni są dostawy węgla. Z uwagi na gęstość zabudowy jednorodzinnej nasza gmina zdecydowała się przystąpić do programu sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Od 9 listopada zachęcamy zainteresowane osoby do wypełniania odpowiedniego wnioskui składania go w Ośrodku Pomocy Społecznej (filia przy Lisa-Kuli 5a) – w formie tradycyjnej lub elektronicznej. W tym czasie dopinaliśmy umowy z dostawcą węgla oraz jego dystrybutorem. – wyjaśnia UM w Markch

Podpisaliśmy dwie umowy – z dostawcą oraz dystrybutorem węgla. Dostawcą węgla będzie największa firma w branży, czyli Polska Grupa Górnicza. Dystrybutorem – firma Kabo Trans, która działa niedaleko naszego miasta, w Warszawie przy ul. Chudoby 3 (3km od urzędu miasta). Stamtąd będzie można odbierać węgiel po preferencyjnej cenie. Oczywiście, gdy się paliwo tam pojawi – mówi Anna Marchlik, sekretarz miasta.

Kto może ubiegać się o tańszy węgiel i jak to należy zrobić? Taką możliwość ma osoba fizyczna, która jest uprawniona do dodatku węglowego (czyli osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która ma wpisany lub zgłoszony w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła piec na paliwo stałe zasilany węglem lub paliwami węglopochodnymi). Pierwszym krokiem jest wypełnienie prostego wniosku i złożenie go do OPS.

Do końca listopada wnioski o zakup węgla złożyło 152 naszych mieszkańców – relacjonuje Magdalena Rogalska-Kusarek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Z OPS wnioskodawca otrzyma informację o prawie do zakupu węgla w preferencyjnej cenie i z tym dokumentem uda się do składu węgla w Warszawie przy ul. Chudoby 3. Tam też uiści niezbędne opłaty. Tona węgla wyniesie 1900 zł.

Z naszej kalkulacji kosztów wynikło, że możemy sprzedać węgiel po niższej cenie niż maksymalna (2000 zł). Pragnę podkreślić, że gmina nie będzie zarabiała na handlu węglem. Zależy nam na tym, by mieszkańcy płacili jak najmniej za opał do ogrzania ich domów – dodaje Beata Orczyk, skarbnik Marek.

Po rozpatrzeniu wniosku przez OPS terminy zakupu i odbioru węgla należy umawiać telefonicznie w składzie. Płatność za węgiel będzie można zrealizować na miejscu – gotówką lub kartą (nie robimy tego w urzędzie ani w OPS).

Przypominamy, że po stronie kupującego jest organizacja transportu z miejsca zakupu do miejsca docelowej dostawy i pokrycie jego kosztów. Istnieje możliwość skorzystania z odpłatnego transportu organizowanego przez skład.

Skład węgla oferuje również za dodatkową opłatą możliwość zapakowania węgla w worki. Szczegółowe informacje w zakresie transportu i możliwości pakowania węgla można uzyskać w składzie węgla.

obecnym stanie prawnym każdy wnioskodawca może się ubiegać o zakup maksymalnie 3 ton węgla po preferencyjnej cenie – do 1,5 tony do 31 grudnia tego roku oraz resztę – do 30 kwietnia 2023 r.

Chcemy podkreślić, że nasza gmina jest jedynie organizatorem sprzedaży i nie ma wpływu na terminowość dostaw węgla do składu – mówi Anna Marchlik.

Gdy pojawi się węgiel w składzie, UM w Markach bezzwłocznie będzie o tym informować.

 

Więcej informacji z Marek

Marki – Jarmark Świąteczny przy ciuchci

Po przerwie, jarmark świąteczny wraca na skwer przy ciuchci.  W programie występy wokalne na scenie dzieci z mareckich szkół i przedszkoli oraz koncert [...]
0 komentarzy
Marki - efektowne zwycięstwo na koniec rundy

Marki – efektowne zwycięstwo na koniec rundy

Jesienią piłkarze Marcovii zdobyli 29 pkt. To daje im obecnie piąte miejsce w tabeli Na zakończenie rundy jesiennej Marcovia pokonała na Kasbud Arenie [...]
0 komentarzy
Bezpłatne przejazdy „elek” w Markach – udogodnienia w komunikacji dla mieszkańców z Marecką Kartą Mieszkańca

Bezpłatne przejazdy „elek” w Markach – udogodnienia w komunikacji dla mieszkańców z Marecką Kartą Mieszkańca

Marki przygotowują się na prawdziwą rewolucję w systemie komunikacji miejskiej. Już od Nowego Roku linie autobusowe „L” mają być bezpłatne dla posiadaczy Mareckiej [...]
0 komentarzy
Marki - Budowa miejskiego żłobka– większa dotacja, większe możliwości

Marki – Budowa miejskiego żłobka– większa dotacja, większe możliwości

Projekt budowy pierwszego miejskiego żłobka przy ul. Zygmuntowskiej w Markach to jeden z najważniejszych punktów inwestycyjnych w planowanym budżecie miasta na 2025 rok. [...]
0 komentarzy
Marki - Bogatsze półki biblioteki

Marki – Bogatsze półki biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta Marki otrzymała dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.