Marki oddały hołd tym, którzy latem 1944 roku stanęli do walki z niemieckim okupantem. Uruchomieniem syren alarmowych, odpaleniem rac, uroczystym podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej na Strudze. Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku odczytanym przez prowadzącą uroczystość – Oliwię Mleczko, druhnę mareckiej Ochotniczej Straży Pożarnej – uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy.
Od niemieckich kul i pod gruzami Warszawy zginęło ponad 16 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz ponad 150 tysięcy cywilów. Była to największa w Europie zbrojna operacja podziemia niepodległościowego skierowana przeciw Niemcom – wyjaśniała zebranym Oliwia Mleczko.
Następnie honorowy prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach druh Antoni Widomski opowiedział o działaniach powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków”.
Nie jest to przypadkowe miejsce. To tu, na dwa dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, rozpoczęły się działania bojowe prowadzone w ramach akcji „Burza”. 24 żołnierzy AK z tego rejonu zostało odznaczonych Krzyżem Walecznych. W powstańczych walkach zginęło 12 żołnierzy. Pamiętamy, że akcja „Burza” trwała także tutaj, na Strudze. To tu działała szkoła podoficerska i oddział dywersji bojowej, kobieca służba wojskowa oraz wojskowa ochrona powstania. Mieliśmy ogromny wkład w przygotowanie tego wielkiego zrywu zbrojnego – podkreślił Antoni Widomski.
Następnie przy dźwiękach werbli, wieńce pod pomnikiem złożyli weterani walk o niepodległość, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele samorządu i mieszkańcy Marek. Kończąc uroczystość mieszkańcy przy dźwiękach Warszawianki rozeszli się do domów.