W piątek 19 stycznia, w samo południe, sala ślubów mareckiego ratusza tętniła życiem. Nie za sprawą pary, która chciała zawrzeć związek małżeński, ale przedstawicieli samorządu oraz kontrolowanego przez skarb państwa Banku Pekao SA. Tego dnia podpisano umowę, która pozwoli na realizację czterech dużych inwestycji edukacyjnych: budowę Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego przy Wspólnej, rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2 przy Szkolnej, jej nowej filii przy Okólnej oraz przedszkola miejskiego przy Dużej. Mareckie Inwestycje Miejskie (czyli miejska spółka, która czuwa nad przedsięwzięciami) otrzymały z emisji obligacji przygotowanej przez Pekao SA 109 mln zł.
– Gonimy stracony czas. Liczba dzieci w mareckich szkołach rośnie błyskawicznie, tymczasem inwestycji w rozbudowę bazy w ostatnich latach było jak na lekarstwo. W roku szkolnym 2010/11 w szkołach podstawowych uczyło się 1,9 tys., w obecnym ? ponad 3 tys. I ta ostatnia liczba dalej będzie rosnąć ? podkreśla Jacek Orych.
W ubiegłym roku miasto oddało do użytku powiększoną i zmodernizowaną szkołę podstawową przy Okólnej ? powstały budynek dla edukacji wczesnoszkolnej dla 500 dzieci i hala sportowa. Było to jedynie preludium do jeszcze większych projektów, których efekty będzie widać już w tym roku.
W piątek zostały bowiem podpisane umowy z wyłonioną w przetargu firmą Climatic, która w technologii modułowej rozbuduje przedszkole przy ul. Dużej (z myślą o ponad 200 dzieciach) i postawi filię szkoły podstawowej dla trzeszczącej w szwach ?Dwójki?. Nowe pomieszczenia będą niezbędne na czas rozbudowy tej placówki. Po zakończeniu prac filia zostanie zamieniona w miejskie przedszkole.
Największą inwestycją będzie budowa Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Przy ul. Wspólnej powstanie kompleks, który będzie tętnił życiem przez większość dnia. Pierwotnie miało to być gimnazjum dla 800 uczniów. Po reformie oświaty ? będzie to szkoła podstawowa dla 1200 uczniów z basenem, salą widowiskową, boiskiem piłkarskim i miasteczkiem ruchu drogowego.
– Staramy się, by kompleks był jak najbardziej efektywny energetycznie. Zastosujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu eksploatacja będzie dużo tańsza niż tradycyjnego budynku. Będą to budynki pasywne korzystające z odnawialnych źródeł energii m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kogeneracji ? podkreśla Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.
O tej inwestycji ciepło wypowiadała się Barbara Cendrowska z Banku Pekao SA.
– Jestem matką trojga dzieci i wiem, jak ważna ? oprócz samej jakości edukacji ? jest infrastruktura oświatowa. Cieszę się, że z naszą pomocą powstanie w Markach obiekt, który będzie wzorem dla innych inwestycji edukacyjnych. Dzięki temu, że zostanie wybudowany w technologii pasywnej, jego eksploatacja będzie tańsza niż tradycyjnych budynków ? mówiła przedstawicielka giełdowego banku.
źródło: UM Marki