Od 7 stycznia 2016 r. ?czyszczenie kamienic? jest przestępstwem to oznacza większą ochronę nękanych lokatorów!
Od czwartku, 07.01.2016 r., lokatorzy nękani i zmuszani do opuszczenia mieszkań przez właścicieli kamienic będą podlegali większej ochronie. W czwartek weszła bowiem w życie nowela prawa karnego i budowlanego wprowadzająca takie rozwiązania, które mają lepiej chronić lokatorów kamienic.
Właściciele kamienic często utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych mieszkań: wyłączają prąd, ogrzewanie, odłączają dostęp do wody, dewastują budynek czy niszczą jego części wspólne, np. poprzez usuwanie drzwi i okien. O takich sprawach było głośno. Często też właściciele wynajmowali tzw. ?czyścicieli kamienic?, tj. osoby, które stale dokuczając lokatorom, prowadzili do ich wyprowadzki.
W czwartek, 7 stycznia tego roku kodeks karny wprowadził karę za nowy typ przestępstwa stosowania wobec kogoś innej przemocy niż bezpośrednia w sposób uporczywy lub „istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego”. Przewidziana kara to do trzech lat pozbawienia wolności. Występek ma być ścigany na wniosek pokrzywdzonego.
Zmiany pojawiły się też w Prawie budowlanym oraz Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.
W prawie budowlanym dodano przykładowo przepis, że budynki powinny być w czasie ich użytkowania poddawane kontroli w przypadku zgłoszenia przez lokatorów dokonania ?nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń?.
Gdy stwierdzi się takie naruszenia uniemożliwiające lub znacznie utrudniające użytkowanie w celach mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakaże przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu. Naruszyciel, który nie zastosuje się do decyzji, może zostać ukarany mandatem do 2 tys. zł.
Z kolei wykroczeniem od 07.01.2016 r. stał się też brak kontroli obiektu przez jego właściciela lub zarządcę, gdy zgłoszono, że w obiekcie dokonano nieuzasadnionej ingerencji lub naruszenia.