Kontynuując próby rozwiązania problemu prawnego pana Romana, który dla przypomnienia polega na tym, że na zgubiony przez niego dowód osobisty nieuczciwy znalazca zaciągnął pożyczkę, którą Roman musi spłacać, a Komornik zajął mu rachunek bankowy. W trzech poprzednich artykułach przedstawiłem kroki, jakie należy podjąć w celu ?zastrzeżenia? zgubionego dowodu osobistego? i zainicjowania procedury sądowej oraz treści pism składanych do Sądu. Dziś zajmiemy się wstrzymaniem egzekucji i końcowym etapem postępowania sądowego.
Pan Roman dopiero w egzekucji komorniczej dowiedział się o zadłużeniu i o tym, że Sąd Rejonowy Lublin ? Zachód w Lublinie (e-sąd) wydał nakaz zapłaty, i że Roman ma jakieś zadłużenie.
W związku z tym, że nasz pan Roman w chwili doręczania mu przez Sąd nakazu zapłaty nie zamieszkiwał pod adresem podanym w pozwie, powinien wystąpić do Sądu o wydanie zaświadczenia w którym Sąd stwierdzi, że nakaz zapłaty został uznany za doręczony na oznaczony adres poprzez podwójne awizo (czyli faktycznie nie doszło do doręczenia nakazu). Po uzyskaniu takiego zaświadczenia pan Roman powinien złożyć do Komornika Sądowego, który prowadzi egzekucję przeciwko niemu, wniosek o zawieszenie egzekucji, z którego powinno wynikać, że nakaz zapłaty został doręczony na inny adres aniżeli miejsce zamieszkania dłużnika ustalone w postępowaniu egzekucyjnym. Żądanie formułujemy jednym dosłownie zdaniem: Niniejszym wnoszę o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w sprawie KM 99999/15 na podstawie art. 8253 § 1 kpc, w załączeniu przedstawiam zaświadczenie z Sądu, z którego wynika, że nie zamieszkiwałem pod adresem wskazanym przez wierzyciela w pozwie i wniosku egzekucyjnym. Wówczas Komornik powinien wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania.
Z kolei, gdy Sąd, wobec zaskarżenia przez nas klauzuli wykonalności, wstrzyma wykonanie nakazu zapłaty, również powinniśmy wystąpić do Komornika o zawieszenie egzekucji, powołując się na ten fakt.
Natomiast, gdy Sąd przyjmie nasz sprzeciw od nakazu zapłaty (niezależnie od tego, czy w wyniku przywrócenia terminu) należy skierować do Komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, albowiem z chwilą wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc. Znowu żądanie formułujemy jednym zdaniem: Niniejszym wnoszę o umorzenie egzekucji na podstawie art. 825 pkt 2 kpc, ponieważ wskutek złożenia przeze mnie skutecznego sprzeciwu nakaz zapłaty z dnia ?.. w sprawie sygn. akt ?. utracił moc.
W przypadku umorzenia egzekucji i w przypadku wygrania sprawy przed Sądem powinniśmy, pomagając panu Romanowi, skierować do wierzyciela, który prowadził egzekucję, wezwanie do zapłaty kwot wyegzekwowanych od nas w egzekucji, wskazując termin, numer rachunku do zwrotu. Wezwanie to najlepiej wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Gdy wierzyciel nie zwróci wyegzekwowanych pieniędzy, nie pozostaje nam nic innego, jak wystąpić przeciwko wierzycielowi z pozwem o zwrot wyegzekwowanego świadczenia, ale to już temat na inne artykuły.
Licząc na to, że ów cykl artykułów pozwolił Państwu na rozwiązanie nurtujących problemów, bądź zwyczajnie Państwa zaciekawił, pragnę zaprosić Państwa na kolejny cykl poświęcony zjawisku stalkingu, ale o tym w przyszłym tygodniu.