W ubiegłym tygodniu przedstawiłem Państwu historię pana Romana, który zgubił dowód osobisty, a nieuczciwy znalazca zaciągnął na niego pożyczkę, którą Roman musi spłacać, albowiem Komornik zajął mu rachunek bankowy. Przedstawiłem też kroki, jakie należy podjąć w celu ?zastrzeżenia? zgubionego dowodu osobistego?.
Dziś zaprezentuję wstępny etap postępowania sądowego, które pan Roman musi zainicjować, aby obronić swoje prawa i ? swoją kieszeń.
Zaczniemy od tego, że egzekucja komornicza prowadzona jest na podstawie tytułu wykonawczego, czyli orzeczenia wydanego przez Sąd, któremu została nadana klauzula wykonalności uprawniająca wierzyciela do egzekucji. Najczęściej bywa tak, że tym orzeczeniem jest nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym lub postępowaniu nakazowym. Nie wnikając w szczegóły, posłużymy się historią pana Romana, wobec którego egzekucja toczy się na podstawie nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym (tzw. EPU).
Postępowanie to wszczyna pozew złożony elektronicznie w jedynym na razie ?e-Sądzie?, tj. w Sądzie Rejonowym Lublin ? Zachód w Lublinie, VI Wydziale Cywilnym. Taki pozew nie wymaga przedłożenia fizycznie dowodów (np. faktur, umów), a jedynie wymienienia ich w treści, powołania się na nie. Sąd uznając powództwo za zasadne wydaje nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
Taki nakaz wraz z pozwem należy doręczyć pozwanemu (tu: panu Romanowi) na adres wskazany w pozwie przez wierzyciela (tu: pożyczkodawcę). Najczęstszym błędem w toku tego postępowania jest błąd w doręczeniach, skutkujący wadliwym uznaniem, że nakaz został skutecznie doręczony pozwanemu. Sąd przyjmuje niekiedy tzw. fikcję doręczenia (np. przy podwójnym awizowaniu przesyłki) i uznaje, że doręczenie było skuteczne. Wówczas na wniosek wierzyciela sąd nadaje klauzulę wykonalności i wierzyciel posiadając już tytuł wykonawczy, kieruje sprawę do komornika (również elektronicznie).
Przyczynami wadliwego doręczenia nakazu zapłaty (gdy faktycznie go nie otrzymaliśmy i nie wiedzieliśmy, że toczyło się wobec nas jakiekolwiek postępowanie) są najczęściej:
? celowe podanie przez wierzyciela (powoda) w pozwie złego, nieprawidłowego adresu pozwanego ? zmiana przez nas miejsca zamieszkania, pobytu (wcześniejszy adres z dowodu się zdezaktualizował) ? nasz pobyt w szpitalu, sanatorium, na urlopie, ale także długotrwała choroba w trakcie doręczeń, (dwukrotnego awizo).
Wszystkie te przyczyny oparte są na jednym założeniu, że nie ponosimy winy za to, że nie mogliśmy w terminie zaskarżyć wydanego nakazu, bo go zwyczajnie nie dostaliśmy.
Od nakazu zapłaty wydanego w EPU przysługuje środek zaskarżenia, jakim jest sprzeciw od nakazu zapłaty. Składa się go do sądu, który wydał nakaz (w tym przypadku do Sądu Rejonowego Lublin ? Zachód w Lublinie, VI Wydziału Cywilnego), a to w terminie 14 dni od dnia doręczenia nam nakazu. Najczęściej sprzeciw jest składany na formularzu urzędowym SP, dostępnym choćby na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, ale także w budynkach sądów.
Co zrobić, aby móc zaskarżyć taki nakaz, którego sąd nigdy nam nie doręczył? W przypadku pana Romana historia przedstawia się tak, że rok temu zgubił dowód osobisty, ale w międzyczasie wyprowadził się ze stancji, gdzie był zameldowany, kupił mieszkanie w zupełnie w innym miejscu i w nim zamieszkał, zameldowawszy się (jeszcze przed zniesieniem obowiązku meldunkowego).
Poniżej przedstawię zatem kroki, jakie powinniśmy podjąć w tej sytuacji (choć różne są stanowiska co do tego zagadnienia, różne sądy odmiennie interpretują przepisy): Formularze pism w postępowaniu cywilnym, gdzie dostępny jest m.in. sprzeciw od nakazu zapłaty SP www.bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/
Witryna e-sądu, na której znajdziemy wiele pomocnych informacji www.e-sad.gov.pl/ Tu można znaleźć konkretnych komorników i skontaktować się z nim www.komornik.pl/ www.ms.gov.pl/pl/lista-komornikow-sadowych/
Interesujące broszury Ministerstwa Sprawiedliwości, m.in. o EPU www.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/broszury-i-publikacje/