Każdy, kto ma samochód, pojazd mechaniczny, ma też obowiązek go ubezpieczyć ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy. Na pytanie co to jest pojazd mechaniczny należy odpowiedzieć, że są to: pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone prawie o ruchu drogowym, ale także pojazd wolnobieżny (pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego), z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa.
Umowa ubezpieczenia OC obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym oraz wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, ale także za szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczającego lub osób, za które ponosi on odpowiedzialność. Co istotne Umowa obejmuje również szkody, będące następstwem zdarzenia, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.
Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Jeżeli ubezpieczony nie chce kontynuować ubezpieczenia w danym zakładzie, musi taką umowę wypowiedzieć najpóźniej na 1 dzień przed końcem polisy. Jeżeli tego nie zrobi ? umowa zostaje odnowiona i zostaje automatycznie zawarta nowa umowa na kolejne 12 miesięcy. Zakład ubezpieczeń musi zostać powiadomiony o wypowiedzeniu na piśmie, przy czym ustawa nie przewiduje tu rygoru nieważności, gdy nie zachowa się formy pisemnej. W praktyce więc takie umowy wypowiadane są także mailem. W przypadku nadania oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy przesyłką listową, za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w placówce pocztowej operatora wyznaczonego
W razie zawarcia odnowionej umowy zakład ubezpieczeń jest obowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia jest polisa ubezpieczeniowa. Nie stanowi ona więc sama w sobie umowy, a jest jedynie potwierdzeniem jej zawarcia.
Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa została zawarta, ubezpieczyciel musi wysłać ubezpieczającemu informacje o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia i przedstawić w niej podstawowe parametry przyszłej umowy (wysokość składki, możliwość rekalkulacji składki, pouczenie o możliwości wypowiedzenia umowy dotychczasowej i o skutkach wypowiedzenia i jego braku).
Informacja ta powinna być wysłana w postaci elektronicznej (np. mailem, gdy ubezpieczający wyraził uprzednio na to zgodę), bądź w formie pisemnej, w sposób umożliwiający niezwłoczne poinformowanie ubezpieczającego.
Kolejna umowa jednak nie zostaje zawarta w trybie prolongacji, m.in. gdy nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy. Wtedy odpowiedzialność ubezpieczyciela kończy się z upływem okresu 12 miesięcy.
Od wielu lat istniał problem tzw. podwójnego ubezpieczenia, który został rozwiązany przez Ustawodawcę i do umów zawartych po 11.02.2012 r. stosuje się taką regulację:
Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń i co najmniej jedna z umów ubezpieczenia została zawarta w trybie ?odnowienia?, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie. Jednak, gdy ubezpieczający wypowie taką umowę, ubezpieczyciel może żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność.
I co ciekawe, w sytuacji, gdy doszło do zawarcia kilku umów ubezpieczenia w odniesieniu do tego samego pojazdu, z tym samym okresem ubezpieczenia, z jednym zakładem ubezpieczeń, wówczas temu zakładowi ubezpieczeń należy się składka ubezpieczeniowa z tytułu tylko jednej umowy.
Radca prawny
Mariusz Astasiewicz
?Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Wojska Polskiego 1 lok. 1.05
05-091 Ząbki
tel. 694 315 734