Tytuł artykułu, choć z pozoru kontrowersyjny, bynajmniej taki nie jest, jeśli weźmiemy pod uwagę rozgrywki między byłymi partnerami, powodujące zaangażowanie w problem nie tylko dzieci, co i Komornika, Sądy. Zazwyczaj skupiamy się na osobach uprawnionych do alimentów, najczęściej dzieciach, którym trudno odmówić racji, jeśli idzie o obowiązek zaspokajania ich uzasadnionych potrzeb. Trudno z tym polemizować. Jakże nieobca jednak jest sytuacja, w której przedstawiciel dziecka (rodzic) wykorzystuje Komornika do mszczenia się na byłym partnerze.
Oto kilka spraw, o których dłużnik alimentacyjny powinien wiedzieć:
1. Rozwód, bądź separacja, oddzielne mieszkanie rodziców nie zwalniają żadnego z nich z obowiązku łożenia na dziecko;
2. Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności, nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, to samo dotyczy ukończenia edukacji;
3. Sąd w sprawie alimentacyjnej bierze pod uwagę 3 elementy: uzasadnione potrzeby uprawnionego; zdolności zarobkowe zobowiązanego; zdolności majątkowe zobowiązanego;
4. Przedstawiciel dziecka nie może więc żądać łożenia na ?kaprysy? dziecka, bądź jego rodzica, chodzi o zaspokajanie uzasadnionych potrzeb ? adekwatnych do wieku, umiejętności, zdrowia dziecka;
5. Sąd nie nabierze się na to, że zobowiązany nie pracuje i nic nie ma na siebie. Sąd bierze pod uwagę potencjalne zdolności, umiejętności, zdolność do zarobienia. Jeśli widzi młodego bezrobotnego faceta, to nie będzie się nad nim rozczulał, zobowiązany musi wziąć się do pracy. Sąd bierze pod uwagę także posiadany majątek ? nie tylko ruchomości, nieruchomości, ale także oszczędności, papiery wartościowe, wierzytelności;
6. Sąd w wyroku alimentacyjnym najczęściej orzeka o alimentach wstecz: że należą się od dnia wniesienia pozwu (choć może i obrać jeszcze wcześniejszą datę), dlatego zobowiązany, mimo, że broni się w procesie z dniem wydania wyroku staje się już dłużnikiem alimentacyjnym. Warto więc płacić alimenty na tyle, na ile się da.
7. Sąd może zabezpieczyć alimenty każąc zobowiązanemu płacić jeszcze przed wydaniem wyroku. Postanowienie takie można zaskarżyć, najczęściej ze słabym skutkiem, warto więc płacić ile się da.
8. Postanowienie o zabezpieczeniu (choć nie ma jeszcze wyroku alimentacyjnego) można złożyć do Komornika i już będzie wszczęta egzekucja.
9. Z egzekucją komorniczą wiąże się powstaniem kosztów, które opłaca dłużnik alimentacyjny, np. wysoka opłata egzekucyjna (15 % lub 8 % wyegzekwowanego roszczenia);
10. Przed egzekucją można się bronić, i gdy partner wystąpił po złości do komornika, mimo że zobowiązany regularnie płacił, dłużnik może:
a) wnieść tzw. powództwo opozycyjne (czyli zwalczać podstawę egzekucji);
b) wnieść skargę na postanowienie komornika o ustaleniu kosztów egzekucji, które obciążają dłużnika ? żądając obciążenia tymi kosztami swojego ex- partnera, skoro ten bezcelowo wszczął egzekucję. Wtedy ex będzie płacił komornikowi koszty.
11. Dłużnik bardzo dokładnie musi analizować każde postanowienie Komornika o kosztach, albowiem często są one wadliwie wyliczane. Pamiętać trzeba, że opłata egzekucyjna należy się komornikowi dopiero od wyegzekwowanego świadczenia, a nie zajętego.
12. Gdy egzekucja będzie bezskuteczna przedstawiciel dziecka może złożyć wniosek o wyjawienie majątku, aby dłużnik przed sądem złożył wykaz majątku, tłumacząc się, co posiada. Z urzędu wówczas wpisuje się dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, czyli ?brudzi w papierach?;
13. W mojej ocenie celowe i ciągłe składanie do komornika wniosków o wszczęcie egzekucji, pomimo, że dłużnik płaci przedstawicielowi, mogłoby skutkować nawet odpowiedzialnością przedstawiciela dziecka za składanie fałszywych wyjaśnień wobec funkcjonariusza publicznego, jeśli nie za oszustwo (art., 286 kk), czy stalking (art. 190a kk).
radca prawny
Mariusz Astasiewicz
?Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Wojska Polskiego 1 lok. 1.05
05-091 Ząbki
tel. 694 315 734
Chciałabym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie:
W jaki sposób mogę uzyskać alimenty od byłego męża, który od prawie dwóch lat nie płaci alimentów. Wniosek do komornika był składany ale ostatecznie wycofałam go ponieważ do pewnego momentu ex mąż płacił alimenty.
W chwili obecnej ex mąż nie interesuje się losem dziecka, nie łoży ani złotówki na jego potrzeby, rozpłynął się we mgle. Wiem, że nie posiada majątku bezpośrednio „na siebie”.
Czy w takim wypadku oprócz komornika mogę zgłosić się do Sądu?? Nadmieniam, że nie należy mi się fundusz alimentacyjny.
W jaki sposób można wyegzekwować płacenie alimentów od ex męża??