Niedawno przedstawiłem problemy osób, które do nowego M zamówiły meble na wymiar, lecz z powodu opieszałości wykonawcy, rozkładają ręce, bo nie mogą normalnie korzystać, np. z kuchni, czy łazienki. Wykonawca pobrał zaliczkę (albo zadatek) i ? kontakt się urwał.
Często bowiem wykonawca po otrzymaniu części wynagrodzenia na poczet prac, nie dotrzymuje terminu lub tak przeciąga wykonanie zamówienia, że z pewnością nie ukończy go na czas.
W takim przypadku może pojawić się konieczność odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy to oświadczenie woli złożone kontrahentowi, które niweczy umowę w ten sposób, jak gdyby umowa nigdy nie została zawarta, a co za tym idzie ? uiszczane dotychczas świadczenia podlegają zwrotowi, np. poprzez zwrot zaliczki (lub podwójnego zadatku). W takim przypadku zamawiający powinien napisać pismo, w którym wyraźnie oświadczy, iż odstępuje od umowy i żąda zwrotu pieniędzy, trzeba podać numer rachunku, a pismo wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Oczywiście tak najlepiej. Można udać się do punktu sprzedaży mebli, gdzie dokonano zamówienia i tam złożyć to pismo, zostawiając sobie kopię z adnotacją obsługującego, że wpłynęło.
Kiedy możemy odstąpić od umowy o dzieło ? zamówienia i montażu mebli:
Gdyby wykonawca zażądał większego i to znacznie wynagrodzenia, ustalonego wcześniej w formie kosztorysowej (czyli wedle planu prac i odpowiadającemu mu wynagrodzeniu), zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.
Gdy wykonawca prac opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
Jeżeli wykonawca realizuje zamówienie w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy.
Dopóki zamówienie nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co wykonawca oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
Co ciekawe Sąd Najwyższy i kilka innych sądów zaprezentowały pogląd, wedle którego na podstawie art. 635 k.c. dopuszczalne jest odstąpienie przez zamawiającego od umowy o dzieło także po upływie terminu do wykonania dzieła. Inaczej mówiąc uprawnienie do natychmiastowego odstąpienia od umowy w razie samego tylko opóźnienia przysługuje zamawiającemu także, gdy przedmiot umowy nie został ukończony w terminie, bez potrzeby badania wystąpienia zwłoki i wyznaczenia dodatkowego terminu. Zbędne są zatem ustalenia dotyczące odpowiedzialności za niedojście umowy do skutku, tym bardziej, że przepisy o umowie o dzieło nie wymagają popadnięcia w zwłokę przez wykonawcę, aby można skutecznie odstąpić od umowy. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2012 r., IV CSK 182/11).
Powyższe daje możliwość odstąpienia od umowy, gdy wykonawca nie wykonał dzieła w terminie. Należy wówczas złożyć oświadczenie o odstąpieniu i zażądać zwrotu środków. Jeżeli wykonawca wniósł do mieszkania część swoich materiałów, zamawiającemu przysługuje prawo ich zatrzymania do momentu rozliczenia się przez wykonawcę.
Zagadnienie jest wysoce interesujące i ważne dla wielu z nas, którzy urządzają swoje mieszkania, dlatego w kolejnym numerze opiszę zagadnienia związane z wadami wykonanych mebli.