Miasto Marki wprowadza Innowacje w Edukacji w ramach programu do placówek oświatowych wprowadzonych zostanie szereg działań a wśród nich bezpłatne źródełka wody pitnej dla dzieci, defibrylatory dostosowane do ratowania życia najmłodszym elektroniczny dziennik oraz samorządowe Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego dla dzieci
W piątek 1 kwietnia podczas brefingu prasowego zostały zaprezentowane Mareckie Innowacje w Edukacji. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami i zakresem projektu. W programie spotkania znalazły się następujące elementy:
1. Otwarcie pierwszego źródełka markowej wody w szkole SP 4 ? Kajetan Specjalski Dyrektor Wodociągu Mareckiego
W ramach akcji we wszystkich szkołach w Markach zostały zamontowane bezpłatne źródełka wody pitnej dla dzieci. Prace prowadził Wodociąg Marecki.
2. Defibrylatory w mareckich szkołach ? Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki
Wszystkie szkoły w Markach, ze środków samorządu zostały wyposażone w defibrylatory dostosowane do ratowania życia najmłodszym. W ramach akcji odbędą się także lekcje na temat ratowania życia oraz szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.
3. E-dziennik w mareckich szkołach ? Andrzej Motyka Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych
We wszystkich szkołach w Markach w marcu został wdrożony elektroniczny dziennik. Każdy rodzic ma bezpłatny dostęp do ocen dziecka, listy obecności oraz komunikatów organizacyjnych zamieszczanych przez wychowawców i dyrekcję.
W hali sportowo-widowiskowej SP nr 4 dokonano otwarcia pierwszego samorządowego Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego dla dzieci
Marki jako jedyne miasto na Mazowszu są właścicielem mobilnego rowerowego miasteczka. Jest ono przeznaczone dla uczniów mareckich szkół, którzy pod okiem specjalistów będą uczyli się zasad ruchu drogowego. Zaprezentowany zostanie także mobilny tor przeszkód, na którym uczniowie będą zdawali egzaminy na kartę rowerową. Podczas spotkania odbyła się prezentacja miasteczka ze specjalnym torem przeszkód, pokaz ratownictwa medycznego, dostępny był symulator jazdy rowerowej i motorowerowej odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa
W spotkaniu oprócz włądz samorządowych uczestniczyli przedstawiciele Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Komendy Głównej Policji oraz Zarządu Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Już od marca rodzic może sprawdzić stopnie swoich pociech nie wychodząc z domu. We wszystkich szkołach został wdrożony elektroniczny dziennik. Wystarczy zalogować się na konto, by uzyskać dostęp do ocen dziecka, listy obecności oraz otrzymywać komunikaty organizacyjne zamieszczane przez wychowawców i dyrekcję.
Rodzice postulowali wprowadzenie tego rozwiązania w ubiegłym roku. Po okresie testów bezpłatny system już działa w każdej mareckiej szkole.
Coraz więcej placówek oświatowych w Polsce korzysta ze źródełek wody pitnej. Wodociąg Marecki zamontuje źródełka we wszystkich mareckich szkołach.
Dzięki tej inwestycji dzieci w Markach będą miały bezpłatny dostęp do wody pitnej podczas pobytu w szkole. Marecka woda spełnia normy jakościowe, posiada niezbędne atesty, a ponadto jest zdrowa.
Prace nad wdrożeniem projektu trwają od zeszłego roku. Aby mieć pewność, że wszystko będzie funkcjonowało jak należy, wykonano szereg badań biologicznych. Propagowanie picia wody z kranu, jako alternatywy do spożywania wysokosłodzonych napojów, ma służyć nie tylko promocji zdrowego trybu życia, ale także promowaniu postaw ekologicznych wśród najmłodszych.
Dzieci powinny wypijać minimum 6-8 szklanek płynów dziennie ? tak zalecają specjaliści. Najlepiej w postaci wody. Przy dużej aktywności fizycznej lub wysokiej temperaturze, ilość wody powinna zostać zwiększona. Dzięki źródełkom dzieci nie muszą wydawać pieniędzy na picie, co odciąży portfele rodziców, nie muszą także nosić picia ze sobą do szkoły.
W ramach kampanii promującej projekt Wodociąg Marecki przewidział liczne konkursy i lekcje edukacyjne adresowane do uczniów w szkołach. Akcja ma na celu zmierzenie się z mitem kranówki i promocję picia wody ?Najnowsza Moda ? Markowa Woda?.