Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne powstaje przy ulicy Wspólnej 40-42 w Markach. Inwestorem projektu są Mareckie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Kompleks został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną PUNKT ZERO, specjalizującą się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków.
Generalnym Wykonawcą projektu została firma Budimex SA.
Całkowity koszt inwestycji to wydatek rzędu 105 mln zł.
Ostatecznie termin zakończenia całej inwestycji i oddanie kompleksu do użytkowania przypadnie na listopad 2019. Część szkolna oraz zespół boisk i terenów zielonych wokół szkoły zostały oddane do użytku wcześniej ? zgodnie z harmonogramem już od 1 września 2019.
MCER to jedyna taka inwestycja w Polsce.
Kompleks z założenia będzie ?zero-energetyczny?, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Dodatkowo budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie.
Obiekt wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne.
Charakterystycznym elementem budynku jest dach składający się z dwóch obszarów tj. dach zwykły w obszarze posadowienia central wentylacyjnych i dach zielony typu bagiennego.
Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne.
? Takiego obiektu edukacyjnego w Polsce jeszcze nie było. Nasz projekt zakładał od początku najwyższe standardy ekologiczności: cały kompleks MCER został wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne ? komentuje Piotr Grubek, Prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.
Budynek został wyposażony w elementy sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników: automatyczna regulacja natężenia światła dziennego w pomieszczeniach, stała temperatura, rekuperacja, czy certyfikowane i bezpieczne materiały budowlane i wykończeniowe to tylko niektóre
z elementów.
Zastosowane technologie przyczynią się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku.
W Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym znajdzie się przede wszystkim szkoła podstawowa dla 1200 uczniów, którzy korzystać będą mogli z części sportowej oraz kulturalnej.
W ramach inwestycji powstanie również zespół basenów i spa, sala widowiskowa, wielofunkcyjna hala sportowa, biblioteka publiczna oraz zespół żywienia, zespół boisk, oraz miasteczko ruchu drogowego i parking z 300 miejscami postojowymi.
? W Markach stawiamy również na sport i aktywność fizyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo ważnym elementem projektu jest zewnętrzna infrastruktura sportowa ? dodaje Piotr Grubek ? Pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią
i oświetleniem, z licencją na poziomie 3 ligi, stadion lekkoatletyczny dostosowany do wymagań IAAF dla kategorii V oraz boisko wielofunkcyjne znacząco uzupełniają miejską bazę sportową. Dlatego też nasza spółka poza pełnieniem roli inwestora będzie zarządzać całym kompleksem. Zastosowane innowacje i technologie sprawiły, że MCER jest z punktu widzenia mieszkańców atrakcyjnym i ciekawym miejscem pracy i wypoczynku.
Kompleks w Markach jest pierwszą w Polsce szkołą, która uzyskała certyfikat BREEAM, czyli potwierdzenie wysokiego poziomu praktyk w zakresie zrównoważonego budownictwa i oszczędnej eksploatacji nieruchomości. Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Metoda ta skupia się na ocenie jakości procesu inwestycyjnego, dzięki czemu jego stosowanie wyznacza zupełnie nowe, lepsze standardy nowoczesnego budownictwa.
? MCER to jedyny taki obiekt w całym powiecie. Jesteśmy pewni, że już od pierwszych dni otwarcia Centrum będzie tętniło życiem. Zamierzamy uruchomić szereg różnych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, zajęcia sportowe dla mieszkańców w każdym wieku. Sala widowiskowa pozwoli nam na realizację różnych wydarzeń kulturalnych, od widowisk dla najmłodszych, przez koncerty aż po spektakle teatralne ? dodaje Katarzyna Bielska, Dyrektor Zarządzający MCER.
Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to ewenement w skali kraju. Obiekt nie tylko spełnia surowe wymagania dotyczące ekologiczności, ale również oferuje przyszłym uczniom idealne środowisko do nauki i rozwoju pasji.