Ograniczenie zakresu działania lex deweloper.
Na sesji 28 grudnia mareccy radni przyjęli uchwałę w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych na terenie Gminy Marki. 19 radnych było ?za?, dwoje wstrzymało się od głosu.
– Jeśli wojewoda zaakceptuje ją, zyskamy ? jako marecki samorząd ? możliwość ograniczenia ilości i wielkości inwestycji m.in. na terenach poprodukcyjnych, których w naszym mieście nie brakuje ? zaznacza Jacek Orych, burmistrz Marek.
Uchwała jest uzupełnieniem do przyjętej w tym roku ustawy, którą potocznie określono mianem lex developer. W założeniu ma uprościć realizację inwestycji, niezależnie od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Już teraz Marki są wielkim placem budowy. Lex deweloper może jeszcze bardziej zintensyfikować działania inwestorów, którzy odkryli to miasto jako interesującą lokalizację budów mieszkaniowych.
– My nie możemy blokować inwestycji realizowanych zgodnie z lex deweloper, ale poprzez lokalne standardy urbanistyczne możemy wymusić na inwestorze ograniczenia. Mamy prawo w prawie miejscowym zmienić wskaźniki o 50 proc. w stosunku do ustawowych. Jeśli w lex developer przedsiębiorca może wybudować cztery kondygnacje, w Markach będzie mógł postawić dwie. Jeśli w ustawie odległość do przystanku komunikacyjnego to maksymalnie 3000 m., w naszym przypadku sięgnie 1500 m. Podobnie jest z odległością do szkół i przeszkoli. Ważna też będzie dostępność placówek edukacyjnych. Żeby inwestycja mogła dojść do skutku, szkoła będzie musiała mieć możliwość przyjęcia nowych uczniów w liczbie 10,5 proc. mieszkańców danej inwestycji ? tłumaczy Jacek Orych.
Burmistrz podkreśla, że miasto realizuje wielkie i kosztowne inwestycje edukacyjne. Przy Wspólnej powstaje Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (m.in. szkoła dla 1200 dzieci), przy Szkolnej jest rozbudowywana szkoła podstawowa nr 2.
– Zaraz może się okazać, że nasze wielomilionowe inwestycje edukacyjne będą niewystarczające. Wystarczy, że korzystając ze specustawy deweloper wybuduje za jednym zamachem np. 3,5 tys. mieszkań. W zasadzie powinniśmy od razu stawiać (oczywiście za miejskie pieniądze) nowe przedszkole i szkołę. Zyski pozostaną po stronie inwestora, koszty ? przez długi czas – po naszej stronie ? tłumaczy burmistrz.
Mareckie standardy urbanistyczne nie dotyczą inwestycji realizowanych klasyczną ścieżką. Jeśli deweloper uzyska prawo zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, powyżej opisany mechanizm ograniczania nie będzie mieć zastosowania.
Poniżej link do uchwały
http://bip.marki.pl/pl/bip/px_druk.033.03.sesja.2018.pdf
Źródło: UM Marki