Magdalena Różczka spotkała się z rodzinami zastępczymi oraz samorządowcami, sędziami i pracownikami PCPR Wołomin w siedzibie Miejskiej Biblioteki w Wołominie w piątek 6 września. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie. Znana aktorka była jego gościem honorowym, ponieważ od lat prowadzi fundację Ukochani, która wspiera właśnie rodzicielstwo zastępcze i ma na celu poprawienie codziennego życia rodziców zastępczych tak, aby każde dziecko pozbawione biologicznej rodziny mogło dorastać właśnie w rodzinie zastępczej.
Rodziny, które przybyły na spotkanie to prawdziwi bohaterowie. Byli wśród nich m.in. Anna i Robert Stradowscy, rodzice biologiczni czwórki dzieci i rodzice zastępczy dla kolejnej czwórki. Oni, a także inni rodzice zastępczy opowiadali o wielu problemach, z jakimi na co dzień się mierzą, ale zwłaszcza o miłości do dzieci i wielkiej satysfakcji z ich wychowywania.
Magdalena Różczka wielokrotnie pomagała rodzicom zastępczym w zorganizowaniu wizyty u specjalisty, opieki wytchnieniowej albo w koniecznych zakupach. Zapewniła, że zaradzenie wszystkim ich potrzebom jest możliwe mimo pustych kas w instytucjach państwowych. Podała jako przykład miejscowość Biała Podlaska, gdzie wzajemna ludzka pomoc i wsparcie społeczne sprawia, że rodziny zastępcze są zaopiekowane, a żadne potrzebujące dziecko nie trafia już do masowych placówek opiekuńczych.
Organizatorzy spotkania postawili sobie za cel przybliżenie tematu rodzicielstwa zastępczego oraz przedstawienie wyzwań i potrzeb stojących zarówno przed samorządem lokalnym jak i rodzinami zastępczymi.
W pierwszej części spotkania organizatorzy i zaproszeni goście spotkali się z przedstawicielami mediów lokalnych.
Zgromadzonych na Sali przedstawił Maciej Burakowski Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), któremu towarzyszyła Agata Żędzian- Andrzejczyk, wicedyrektor PCPR. Oprócz Magdaleny Różczki wśród uczestników spotkania znaleźli się również: Patryk Fajdek, II Wicewojewoda Mazowiecki, któremu towarzyszył Bartosz Gawkowski, Dagmara Jaworska-Bednarek z Mazowieckiego Centrum Pomocy Rodzinie (MCPS) funkcjonującego w strukturach Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawicielki powiatu – Katarzyna Pazio, wicestarosta powiatu wołomińskiego i członek zarządu powiatu Marta Rajchert a także przedstawiciele gmin i ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu wołomińskiego.
Prowadzący spotkanie Maciej Burakowski poinformował, że z inicjatywą zaproszenia na spotkanie Magdaleny Różczki wystąpiły przedstawicielki stowarzyszenia „Polska 2050”: Agata Kapuścińska i Paulina Łączyńska.
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pieczą zastępczą zajmuje się od 2011 roku. Przez cały ten czas wiele się zmieniło w procedurach ale zmieniły się też potrzeby w zakresie ilości miejsc dla dzieci potrzebujących zmiany sytuacji rodzinnej – stwierdził Maciej Burakowski, rozpoczynając pierwszą część spotkania. – Zmienił się w tym czasie nie tylko mechanizm pomocy ale również przemianie uległa grupa docelowa. Dzisiejsze dzieci i młodzież, dla których szukamy nowych rodzin/domów. Często są one tak bardzo doświadczone, że pomaganie staje się bardzo złożone i trudne – opowiadał dyrektor.
W fazie początkowej – w 2011 roku pieczą zastępcą w powiecie wołomińskim objętych było około 300 dzieci. Dziś jest to już prawie 500 dzieciaków a tendencja jest wzrostowa. I chociaż przybywa rodzin zastępczych to dynamika wzrostu jest zbyt mała w stosunku do tempa w jakim przybywa dzieci potrzebujących opieki rodzin zastępczych.
Podczas swojego wystąpienia Maciej Burakowski podkreślił, że na terenie powiatu wołomińskiego nie ma żadnej rodziny specjalistycznej, czyli takiej, która zajmowałaby się dziećmi niepełnosprawnymi. Nit z nowych rodzin nie chce się taką specjalizacją zajmować.
Niepokojącym jest fakt, że coraz więcej dzieci w pieczy zastępczej jest umieszczanych przez Sąd z uwagi na stosowaną w ich domach przemoc, a u nas brakuje pogotowania rodzinnego czyli miejsca które jest gotowe przyjąć dziecko wymagające natychmiastowego zaopiekowania.
Natomiast w kraju jest tendencja odchodzenia od pomocy instytucjonalnej. A u nas brakuje nie tylko pogotowania rodzinnego ale również placówki interwencyjnej i jest pilna potrzeba utworzenia opiekuńczego ośrodka interwencyjnego na przykład w sytuacji, gdy opieki potrzebuje małoletnia matka z dzieckiem.
– To też nie jest tak, że brakuje nam chętnych. Ale nie wszystkie osoby, które się zgłaszają spełniają kryteria jakie są stawiane przed taką rodziną. Zdarza się też tak, że po zasięgnięciu szczegółowej informacji o tym jak funkcjonują takie rodziny, po odbyciu szkolenia lub w jego trakcie kandydaci na rodziny zastępcze rezygnują z kontynuowania współpracy w tym zakresie – podkreślił dyrektor PCPR.
– I chociaż nasz powiat m fantastyczne rodziny zastępcze to trzeba mieć z tyłu głowy fakt, że do tej pieczy zastępczej trafiają coraz trudniejsze dzieci często nie tylko w zlej kondycji psychicznej ale również zdrowotnej. Dlatego bardzo mi zależało na tym, aby w dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin z naszego powiatu ponieważ to właśnie gminy finansują pobyt dzieci w rodzinach zastępczych i w ośrodkach. Musimy odpowiedzieć na pytanie: – Co można wspólnie zrobić (powiat i gmina), aby środki potrzebne na ten cel nie rosły tak drastycznie a dzieci były bezpieczne – pytał.
O swoich doświadczeniach opowiedziała również Magdalena Różczka, aktorka, która powołała do życia Fundację „Umiłowani”, której celem jest promowanie i wspieranie Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
– Chcemy, by każde dziecko czuło się bezpieczne w kochającej rodzinie – podkreśla w swoich wypowiedziach.
Podczas spotkania wybrzmiał również temat współpracy wszystkich instytucji pomocowych.
– Musimy się wszyscy widzieć w tym systemie pomocy bo tylko współpraca może przynieść pozytywne efekty – stwierdziła Dagmara Jaworska-Bednarek z MCPS.
Druga część piątkowego spotkania z aktorką – Panią Magdaleną Różczką –założycielką Fundacji Ukochani oraz rodzinami zastępczymi z terenu powiatu wołomińskiego była otwarta dla mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych tematem pieczy.
B.Wiśniowska / Teresa Urbanowska