Z pasji do dawnych czasów i potrzeby dzielenia się zebranymi eksponatami mazowieckiej wsi ubiegłych stuleci powstało prywatne przedsięwzięcie Pana Wojtka Urmanowskiego, które kilka lat temu, w sposób bardziej sformalizowany przybrało formę i osobowość prawną. Dzisiaj to właśnie Fundacja Dziedzictwo Nadbużańskie zarządza Parkiem Kultury Ludowej i Ziemiańskiej Doliny Narwi, Bugu
i Liwca w Kuligowie, potocznie nazywanym, przez odwiedzających Skansenem w Kuligowie.O tym, że życie tego unikalnego obiektu nie ogranicza się jedynie do prezentowania eksponatów możemy się przekonać każdego roku podczas wystawy poplenerowej, odbywającego się tutaj rok rocznie pleneru malarskiego. To miejsce w którym powstaje sztuka, a spod rąk artystów wychodzą nowe, interesujące prace plastyczne. Pewną nowością, która dotychczas nie miała miejsca w Kuligowie jest organizacja przedstawienia teatralnego. W słoneczne popołudnie 14 czerwca miała miejsce pierwsza Kuligowska premiera spektaklu, przygotowanego przez Radzymiński Teatru Amatorskiego ?PARADOKS?. Na gościnnych deskach, a w zasadzie skansenowym klepisku zagościły Piękne Damy i Huzarzy ze sztuki Aleksandra Fredry.
Życie kulturalne w skansenie kwitnie w najlepsze, a już w najbliższą sobotę, 27 czerwca od godziny 15 odbędzie się uroczyste otwarcie dworku drobnoszlacheckiego z Kuligowa, to obiekt który dotychczas nie był możliwy do zwiedzania z uwagi na swój stan zachowania. Dzięki pozyskanym środkom z Programu Operacyjnego Ryby udało się przywrócić mu dawną świetność. Na odwiedzających Skansen tego popołudnia, oprócz muzyki ludowej na żywo przygotowano wykład, który poprowadzi etnograf, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, Pana Jacek Żukowski. Przybliży on wszystkim słuchaczom informacje o życiu codziennym drobnej szlachty podwarszawskiej przełomu XIX i XX wieku. Dodatkową oprawę artystyczną stanowić będzie pokaz ?Melodia węgla i papieru?, w trakcie którego na żywo będziemy mogli zobaczyć jak powstają oryginalne dzieła uznanego rysownika motywów historycznych Pana Piotra Karszni. Całości niepowtarzalnych atrakcji dopełni pokaz kowalstwa, zorganizowany przy starej, ale wciąż okazjonalnie działającej dawnej kuźni. To otwarte dla wszystkich wydarzenie organizowane jest w ramach projektu ?Rewitalizacja i dostosowanie do potrzeb odwiedzających tradycyjnego budynku z pocz. XX? współfinansowanego ze środków PO RYBY.