Z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl rozmawiamy o tym na jakie wsparcie, w związku CPVID-19, mogą liczyć osoby bezrobotne.
? Słaba kondycja firm przekłada się na wzrost bezrobocia. Przedsiębiorcy bywają zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Dla przedsiębiorców wdrażane są kolejne tarcze, a czy zwalniani pracownicy mogą liczyć na jakieś wsparcie?
? Jeszcze w czerwcu weszła w życie ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.
? Proszę więc przybliżyć naszym Czytelnikom na co mogą liczyć osoby, które straciły pracę?
? Dodatek solidarnościowy jest świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące, w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 r., a jego wysokość wynosi 1400 zł miesięcznie. Dodatek przysługuje osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i z którymi umowa o pracę została, po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.
? Czyli jeśli umowa została rozwiązana z inicjatywy pracownika to świadczenie nie będzie się należało?
? Jeśli to pracownik wypowiedział umowę albo została ona rozwiązana w drodze porozumienia stron, to nie możemy w takich przypadkach mówić o negatywnych konsekwencjach koronawirusa.
? A czy są jakieś dodatkowe warunki skorzystania z takiej pomocy?
? Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni. Oznacza to, że zatrudnienie w 2020 roku musiało trwać przynajmniej trzy miesiące.
? A jak należy złożyć wniosek?
? Wniosek o dodatek solidarnościowy zawiera podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w ustawie, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju oraz podpis osoby uprawnionej. W razie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium wypłaconego przez urząd pracy, osoba uprawniona w oświadczeniu jest zobligowana podać ich wysokość. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego składane mogą być w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem profilu utworzonego w ZUS (na stronie pue.zus.pl). Z tytułu pobierania dodatku solidarnościowego osoba uprawniona podlegać będzie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a podstawą wymiaru składek na te ubezpieczenia będzie wypłacona kwota dodatku solidarnościowego. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl