Mimo tego że historia hotelu sięga już czasów antycznych, początki hotelarstwa w Polsce datuje się na XIII wiek. Oczywiście, przed tym istniały karczmy czy gospody, jednak (zupełnie jak dziś) nie są one w istocie obiektami hotelarskimi, o których mowa. Źródła historyczne wskazują na to, jakoby Polacy, Litwini i Hiszpanie znani byli jako narody, które wyróżniają się gościnnością – z tego też względu podróżnicy z różnych stron świata bardzo chętnie zatrzymywali się w tamtejszych hotelach. Można powiedzieć, że bardzo wiele z przeszłości ostało się do dnia dzisiejszego. Rozkwit hotelarstwa w Polsce sprawił, że dziś możemy poszczyć się tysiącem obiektów rozlokowanych po całym kraju, gotowych ugościć podróżnych w iście królewskim stylu.
Standardy pokojów hotelowych, z jakimi możesz się spotkać
Hotele oferują podróżnym wachlarz pełen ofert, spośród których ci mogą wybrać taką, która najbardziej im pasuje. Planujesz wyjazd i zależy ci na tym, by finalnie być zadowolonym z hotelu? Koniecznie sprawdź, jakie standardy pokojów są dostępne i wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom. Jednym z najczęstszych sposobów podziału pokoi hotelowych jest to, ile mieści się w nim łóżek. W tej kategorii wyróżniamy kolejno:
-
single room – pokoje jednoosobowe
-
double room – pokoje dwuosobowe z jednym łóżkiem;
-
double-double – pokoje z dwoma dwuosobowymi łóżkami;
-
pokoje dwuosobowe z dwoma osobnymi łóżkami.
W wielu obiektach, takich jak na przykład Hotel Crocus, istnieją także pokoje rodzinne, przeznaczone typowo dla przynajmniej dwóch osób i dziecka. Kolejną klasyfikacją jest wielkość pokoju hotelowego. Najbardziej znanym jest pokój typu studio, choć w zależności od obiektu może on oznaczać zupełnie co innego. Mówiąc o studio, zwykle mamy na myśli przestronne pomieszczenie, w którym może przebywać od dwóch do czterech osób, a także rodziny z dzieckiem. Pokoje te zwykle posiadają mały aneks kuchenny z podstawowym wyposażeniem, w którym można przyrządzić przekąski. Drugim typem jest apartament, stanowiący w większości przypadków dwupokojowe mieszkanie z odosobnioną łazienką, sypialnią i z aneksem kuchennym. Wszystko to jednak zależy od miejsca, w którym zamierzamy złożyć rezerwację.
Ekonomiczny, superior czy deluxe – zwróć uwagę, jaki pokój wybierasz!
Zazwyczaj pokoje hotelowe mają kilka określonych standardów, które zazwyczaj widnieją w ofercie. Goście najczęściej mają do wyboru trzy opcje, jakimi są:
-
pokoje ekonomiczne → zazwyczaj charakteryzują się niższym standardem, lecz również znacznie bardziej atrakcyjną ceną; hotele trzygwiazdkowe muszą zagwarantować gościom minimalne wyposażenie w postaci ręczników oraz suszarki; zazwyczaj pokoje ekonomiczne znajdują się w nieco gorzej usytuowanych miejscach, bez porywającego widoku na krajobraz;
-
pokoje typu superior → cechują się lepszym wyposażeniem od standardów ekonomicznych; może być to większy balkon, wanna zamiast prysznica, telewizor lub klimatyzacja;
-
pokoje typu deluxe → przekraczające jakość superior, należą do jednych z najlepiej wyposażonych pokoi; goście zamawiający urlop w pokoju deluxe mogą często liczyć na ekspres do kawy, lepszy widok z okna czy nawet dostęp do minibaru.
Wybór pokoju uzależniony jest od potrzeb i własnych finansów. Wysokiej klasy pokoje szczególnie poleca się osobom, które stawiają na wypoczynek stricte w hotelu. Jeżeli jednak zależy nam tylko i wyłącznie na wygodnym miejscu do spania, pokój ekonomiczny będzie do tego w sam raz.