Korzyści ekologiczne z działania elektrowni wodnej

Dzięki elektrowniom wodnym, a głównie zaporom, możemy ponadto regulować poziom wód i zapobiegać powodziom.

Jestem uczniem Publicznego Gimnazjum im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poświętnem. W ramach projektu systemowego „Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych”, wraz z opiekunem panią Anitą Andrzejczuk, przeprowadziłem analizę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez elektrownie konwencjonalne.

Wykazałem w swojej pracy korzyści ekologiczne wynikające z działalności elektrowni wodnej w stosunku do elektrowni konwencjonalnych (węglowych). Swoją pracę zaprezentowałem kolegom i koleżankom mojego gimnazjum oraz zaprzyjaźnionym szkołom podstawowym. W ten właśnie sposób, rozwijając własne zainteresowania energią alternatywną, uświadamiam młodszym mieszkańcom naszej gminy korzyści wynikające z odnawialnych źródeł energii.

Jakie są korzyści wynikające z elektrowni wodnych? Główną zaletą takich elektrowni jest fakt, że są one najprostszym sposobem pozyskania energii. Elektrownia umieszczona w korycie rzeki jest samowystarczalna. Nurt rzeki napędza turbinę, która zasila generator produkujący energię elektryczną. Wiąże się to jednak z przedostawaniem się do zbiornika niewielkiej ilości metanu. Koszty budowy takiej elektrowni są wysokie, ale pozyskiwanie energii elektrycznej z alternatywnych źródeł energii jest ekologiczne i opłacalne w dłuższym czasie. Dzięki elektrowniom wodnym, a głównie zaporom, możemy ponadto regulować poziom wód i zapobiegać powodziom.

A jakie korzyści daje nam elektrownia konwencjonalna? Główną zaletą tych elektrowni jest wysoka ilość dostarczanej energii elektrycznej oraz jej wysoka sprawność. Zagrażają one jednak środowisku poprzez emitowanie dużej ilości pyłów i spalin. Większość jest pochłaniana, ale niecałe 0, 5 % trafia do atmosfery.

W Polsce głównie stawia się na energię pochodzącą ze spalania węgla. Jest to najprostsza forma wytwarzania energii, jest jednak nieprzyjazna dla środowiska.

Moim zdaniem przyszłość należy do alternatywnych źródeł energii, tj. wody, wiatru i słońca. Powinno, więc budować się elektrownie wykorzystujące te właśnie zasoby. Dzięki takim elektrowniom środowisko będzie dużo czystsze. Oszczędzajmy prąd, bo każda kWh to wiele spalin i niebezpiecznych gazów, które zagrażają nie tylko nam, ale całemu środowisku.

Przemysław Orych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.