Jury wybrało najlepsze renowacje na Mazowszu! Konkurs ma na celu promocję zrównoważonej opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich, renowacyjnych i adaptacyjnych wśród właścicieli zabytków w województwie mazowieckim.
Jury konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” podczas wyboru laureatów konkursu brało pod uwagę m.in. wysoki poziom i zakres badań konserwatorskich oraz program prac konserwatorskich, zachowanie integralności, jakość i trafność adaptacji do nowych potrzeb, oddziaływani na życie miejscowej społeczności.
– Ważne jest, aby zachować dziedzictwo kulturowe Mazowsza. Cieszymy się, że wielu mieszkańców naszego województwa jest zaangażowanych w renowację cennych zabytków. Dlatego postanowiliśmy ich uhonorować. W tegorocznej edycji konkursu nagrodziliśmy łącznie 10 renowacji – stwierdził marszałek Adam Struzik.
Kategorie konkursowe
Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach: Rejestr zabytków i Gminna ewidencja zabytków. Do konkursu wpłynęły 23 zgłoszenia, w tym: 5 w kategorii Gminna ewidencja zabytków i 18 w kategorii Rejestr zabytków.
Kategoria Rejestr zabytków:
- I miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa „Szklany Dom” za remont tarasu północnego ostatniej kondygnacji domu mieszkalnego przy ul. Adama Mickiewicza 34/36 w Warszawie. Jury doceniło konsekwencję w działaniach konserwatorskich przeprowadzonych etapowo z wykorzystaniem odpowiednich technik i materiałów, dzięki czemu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm;
- II miejsce – miasto Żyrardów za renowację domu mieszkalnego przy ul. ks. Stefana Wyszyńskiego 12 w Żyrardowie. Jury doceniło przeprowadzenie renowacji zgodnie ze sztuką konserwatorską i architektoniczną, począwszy od prac badawczo-dokumentacyjnych i projektowych, po prace wykonawcze;
- III miejsce – parafia prawosławna św. Marii Magdaleny w Warszawie za prace renowacyjne dachu i elewacji cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jury doceniło przeprowadzenie prac konserwatorskich zgodnie ze sztuką oraz kunszt, jakość i kompleksowość działań konserwatorskich w zakresie renowacji konstrukcji dachu i detali.
Wyróżnienia:
- Miasto Ciechanów za renowację budynku dawnego Stowarzyszenia Spożywców „Łydynia” przy ul. Fabrycznej 2 w Ciechanowie;
- Przedsiębiorstwo „Rewitalizacja” sp. z o.o. za renowację zespołu budynków przy ul. Wałowej 22 i Rynek 12 w Radomiu;
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach za modernizację budynku sanatorium przeciwgruźliczego przy al. Teodora Dunina 1 w Rudce;
- Gmina Radzymin za renowację budynku dozorcy cmentarza przy al. Jana Pawła II 64 w Radzyminie.
Kategoria Gminna ewidencja zabytków:
- I miejsce – gmina Korytnica za renowację domu rekolekcyjnego w zespole kościoła pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy. Jury doceniło skalę działań, dzięki którym utrwalono architektoniczny krajobraz kulturowy mający duże znaczenie dla życia i tożsamości miejscowej społeczności, oraz podjęty trud, dzięki któremu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.
Wyróżnienia:
- dla Norberta Marka Ochenkowskiego za renowację kamienicy przy ul. Rynek 21 w Przasnyszu;
- dla Justyny Chmielewskiej za renowację Willi Polonii przy ul. Długiej 29 w Milanówku.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów nastąpi podczas gali „Rok w kulturze na Mazowszu”, która odbędzie się 18 grudnia w Mazowieckiem Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury.