Słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu w otoczeniu natury i sprzyja korzystaniu z różnych form aktywności na świeżym powietrzu. W tym czasie obserwujemy wzmożony ruch samochodowy, rowerowy i pieszy. Dlatego Wojewoda Mazowiecki wraz z Mazowieckim Kuratorem Oświaty zapraszają na Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa, zaplanowany w dniach 13-20 maja br.
W Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie, w piątek 13 maja br. odbyła się Konferencja Zawsze bezpieczni ? profilaktyka zagrożeń, inaugurująca Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. W konferencji wzięli udział m.in.: Paweł Lisiecki Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki, Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty.
– Chciałem podziękować wszystkim służbom, instytucjom i jednostkom samorządu terytorialnego zaangażowanym w organizację Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa. Pikniki bezpieczeństwa w następnym tygodniu będą zorganizowane we wszystkich dawnych miastach wojewódzkich. Akcja jest zakrojona na bardzo szeroką skalę. Ważnym elementem Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa jest nauka zasad ruchu drogowego i przygotowanie się do zdobycia karty rowerowej. Jednym z nadrzędnych celów akcji jest to, aby wszyscy uczniowie powyżej 10 roku życia posiadali kartę rowerową Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Wobec tego zadajemy sobie pytanie ? w jaki sposób chronić nasze dzieci przed licznymi zagrożeniami, które pojawiają się w życiu? Jest tylko jeden sposób: zachęcając do interesowania się tą tematyką i ucząc dzieci i młodzież jak należy zachowywać się m.in. nad wodą, na wycieczkach szkolnych, przy przechodzeniu przez jezdnię. Właśnie tych zachowań, wraz z Panią Kurator Aurelią Michałowską i współorganizatorami pikników, chcemy uczyć dzieci i młodzież podczas Tygodnia Bezpieczeństwa ? powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.
– Do udziału w Tygodniu Bezpieczeństwa chciałabym zaangażować wszystkie szkoły i placówki, stąd też pomysł na pikniki bezpieczeństwa, które będą się odbywały we wszystkich delegaturach. Serdecznie zapraszam wszystkie szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, ale również rodziców i nauczycieli, aby wzięli Państwo udział w piknikach, bo będzie to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim okazja do przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa, zarówno w ruchu drogowym, jak również nad wodą oraz utrwalenia wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. W województwie mazowieckim od 2018 roku do marca 2022 roku wydano 83 tys. kart rowerowych. W skali globalnej jest to bardzo dużo, ale chcielibyśmy żeby każdy uczeń posiadał kartę rowerową, a co za tym idzie również umiejętności radzenia sobie w ruchu drogowym ? powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Konferencja była adresowana do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców, którzy zachęcani byli do zaplanowania działań związanych z bezpieczeństwem na terenie szkół.
W ramach konferencji zaprezentowano wykłady dotyczące bezpieczeństwa uczniów, bezpieczeństwa nad wodą i bezpieczeństwa dziecka z Państwową Strażą Pożarną, o których opowiedzieli przedstawiciele służb ? mł. asp. Mariusz Bazylak z Komendy Stołecznej Policji, Andrzej Grabkowski ze Środowiska Lekarskiego WOPR w Radomiu, mł. kpt. Wojciech Gralec z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Następnie Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, uhonorowali Szkołę Podstawową nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Pruszkowie za najwięcej wydanych kart rowerowych w latach szkolnych 2018/2019 ? 2021/2022 w województwie mazowieckim. Natomiast Pani Sabina Piasecka, Nauczycielka ze SP n 2 otrzymała dyplom za przygotowanie uczniów i przeprowadzenie egzaminów teoretycznych oraz praktycznych na kartę rowerową.
W drugiej części konferencji o współczesnym rozumieniu wychowania komunikacyjnego opowiedział Tomasz Matuszewski z Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a wyniki ankiety dotyczące Karty Rowerowej przeprowadzonej w szkołach podstawowych w województwie mazowieckim przedstawiła Małgorzata Wojtaszewska, Dyrektor Wydziału Wychowania i Kształcenia Specjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie.
Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa adresowany jest szczególnie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, uczniów szkół podstawowych, wychowanków przedszkoli i placówek oświatowych. Jego celem jest popularyzacja problematyki bezpieczeństwa dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego oraz profilaktyka zagrożeń. Inicjatorami akcji byli Poseł Paweł Lisiecki oraz zarząd Moto Klubu Wawer.
W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, w poszczególnych Delegaturach Kuratorium Oświaty w Warszawie, na terenie wybranych szkół z województwa mazowieckiego odbędą się Pikniki, podczas których nie zabraknie różnorodnych atrakcji. Będą m.in. konkursy wiedzy o ruchu drogowym, konkursy jazdy na rowerze zgodnej z przepisami ruchu drogowego, turnieje doskonalenia technik jazdy po torze rowerowym, slalomy na hulajnodze, gry i zabawy na temat bezpieczeństwa, pogadanki tematyczne, pokazy ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazy sprzętu specjalistycznego.
PIKNIKI BEZPIECZEŃSTWA:
1) 16 maja 2022 r. ? Delegatura w Płocku (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, ul. Piasta Kołodzieja 7, 09-400 Płock, godz. 10.00-13.00);
2) 17 maja 2022 r. ? Delegatura w Siedlcach (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 8, 08-103 Siedlce, godz. 9.00-13.00);
3) 18 maja 2022 r. ? Delegatura w Ciechanowie (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Ciechanowie, ul. Powstańców Wielkopolskich 1, 06-413 Ciechanów, godz. 10.00-13.00);
4) 19 maja 2022 r. ? Delegatura w Radomiu (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach, Stare Zawady 30A, 26-660 Jedlińsk, godz. 10.00-13.00);
5) 20 maja 2022 r. ? Delegatura w Ostrołęce (Zespół Placówek Oświatowych w Jednorożcu, ul. Odrodzenia 13, 06-323 Jednorożec, godz. 9.00-13.00);
6) 20 maja 2022 r. ? Warszawa, Miasteczko Ruchu Drogowego, ul. Trakt Lubelski 89, 04-766 Warszawa, godz. 9.00-13.00).
Pikniki są organizowane przy aktywnym udziale służb mundurowych: Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Komend Miejskich i Powiatowych, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komend Miejskich i Powiatowych, Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Staży Miejskich, a także przy wparciu i udziale Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Służb Medycznych, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Oddziału Rejonowego PCK, Jednostek Samorządu Terytorialnego, w tym Zarządu Dzielnicy Wawer i Wawerskiego Centrum Kultury, Moto Klubu Wawer, Starostów goszczących pikniki oraz Dyrektorów i Nauczycieli przedszkoli i szkół.