13 sierpnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie odbył się koncert ?W Duchu Niepodległej ? Bohaterom 1920 roku? inaugurujący obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w powiecie wołomińskim.
Pomimo niedogodności i obostrzeń wywołanych pandemią spowodowaną przez COVID-19 obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą celebrowane były w tym roku w sposób wyjątkowo uroczysty i podniosły. Wprawdzie zdecydowanie mniej było wydarzeń skupiających rokrocznie tysiące uczestników ale zastąpiono je innymi, często skłaniającymi do głębokich przemyśleń i refleksji choć dających nie mniejsze powody do radości i satysfakcji. Z pewnością do takich wydarzeń zaliczyć należy dobór i poziom zaproponowanych koncertów.
Jednym w takich koncertów refleksyjnych był ten, który odbył się 2 sierpnia w Fabryczce ? 3 etosy. Ale z pewnością do tej grupy wydarzeń artystycznych możemy zaliczyć koncert pt. ?W Duchu Niepodległej ? Bohaterom 1920 roku? zorganizowany pod patronatem Starosty Wołomińskiego inaugurujący obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Powiecie Wołomińskim. Utwory w wykonaniu Solistów i Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Krzysztofa Procajło.
Piękne utwory oraz poziom ich wykonania z pewnością zaspokoiły gusta nawet najwytrawniejszych odbiorców. Jeśli do tego dołożymy piękną scenerię świątyni na terenie której można było posłuchać tego niezwykłego koncertu z pewnością można stwierdzić, że było to trafione wydarzenie, które zainaugurowało kilkudniowe obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Podniosła atmosfera samego miejsca ? pięknej świątyni jakim jest kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie, gdzie tuż przed koncertem odprawiona została msza święta w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej 1920, chórzyści, soliści i orkiestra występujący pod batutą wytrawnego dyrygenta Krzysztofa Procajło wprowadziły nie tylko w klimat rocznicy ale stały się doskonała strawa dla ducha i skłoniły do wspomnień i przemyśleń
Chciałoby się rzec ? oby jak najdłużej i więcej takich wydarzeń można było organizować.
Przy tego rodzaju uroczystościach wielu z nas wraca pamięcią do minionych lat. I chociaż z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że wydarzeń kulturalnych przenoszących nas, mieszkańców powiatu wołomińskiego w odległe lata nie brakuje to dość często podnoszony jest temat ciągłego niedosytu. W moim odczuciu to dobrze o nas świadczy, że pamiętamy o historii, o tradycji, o naszych przodkach.
Nie brak też u nas tradycji muzycznych. Dziś ? pomimo trudności związanych z pandemią wywołaną COVID-19, również udało się kultywowanie tego wielkiego wydarzenia historycznego jakim niewątpliwie było zwycięstwo 1920 roku. Cud nad Wisłą, choć wiedza o nim była przez dziesięciolecia wiedzą zakazaną to przetrwała do dziś.
Pielęgnowana w domach rodzinnych, przemycana przez patriotycznych nauczycieli i duchownych doczekała się czasu w którym można w sposób jawny uczcić pamięć bohaterów i cieszyć się z osiągniętego wówczas sukcesu.
Gdy po latach zniewolenia i zakłamywania historii zaczęliśmy, jako społeczeństwo, na nowo organizować się i czcić pamięć tamtych dni nie dysponowaliśmy środkami publicznymi przeznaczonymi na ten cel, mimo to koncerty i muzyka towarzyszyły uroczystościom patriotycznym od samego początki ? dostęp do kultury zapewniali rodzimy artyści i to zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Muzyka to jedna z ulubionych dziedzin artystycznych mieszkańców Ziemi Cudu nad Wisłą.